اهمال در نگهداری از دندانها، موجب از دست دادن آنها می شود

2248 بازدید چاپ

اهمال، و نه افزایش سن، منجر به از دست دادن دندان میشود

مراجعات منظم به دندانپزشک: اهمیت دارد

مراجعه به دندانپزشک برای همه ضروری است

چه کار دیگری می توانیم انجام دهیم؟

شما ممکن است فکر کنید که وقتی پیر می شوید برخی از دندانهایتان را از دست می دهید. ممکن است چنین به نظر برسد که از دست دادن دندان بخشی از فرایند پیر شدن است.

اما اینچنین نیست.

در صورتیکه مراقب بدن خود و سلامتی تان باشید می توانید دندانهای خود را حفظ نمایید. اگر دندانها و لثه هایتان سالم هستند دلیلی برای از دست دادن دندانتان وجود ندارد.

 

مراجعات منظم به دندانپزشک: برای همه ضروری است

یکی از کلیدهای اصلی حفظ دندانها برای تمام دوران زندگیتان، مراجعه منظم به دندانپزشک است. اما بسیاری از افراد مسن این کار را انجام نمی دهند.

بسیاری از افراد مسن در دورانی تربیت شده اند که صحبتی از دندانپزشکی پیشگیرانه مطرح نبوده است. برخی از آنها ممکن است اهمیت این موضوع را درک نکرده باشند. آنها ممکن است اعتقاد داشته باشند که دندان درد، خونریزی لثه  از دست دادن دندان یا درد دهان بخشی از فرایند پیر شدن است. در واقع، اینها می تواند علائم بیماری لثه یا مشکلات دیگر باشد.

چکاپهای منظم توسط دندانپزشک و تمیز کردن حرفه ای دندانها مهم هستند. در طول یک معاینه، دندانپزشکتان پوسیدگی های لثه، بیماری لثه و یا سرطان دهان را بررسی خواهد نمود.

عدم  مراجعه به دندانپزشک می تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه درمان نشده گردد. از دست دادن دندان، دندان درد یا درد دهان همچنین می تواند در آنچه می خورید و نحوه خوردن شما تغییراتی ایجاد نماید.

مراجعه به دندانپزشک مخصوصا برای افراد مسن اهمیت دارد زیرا این گونه افراد ممکن است شرایط پزشکی خاصی داشته باشند. این شرایط خاص می تواند مشکلات دندانی ایجاد نماید. صدها دارو می تواند منجر به تاثیرات جانبی در دهان شما شود. برخی از اینها، از جمله خشکی دهان، می تواند ریسک پوسیدگی را افزایش دهد.

بزاق یک ماده طبیعی مبارزه کننده با پوسیدگی است. بزاق اسید تولید شده توسط باکتری هایی را که میتوانند منجر به پوسیدگی دندان شوند خنثی می کنند. بزاق به شستن باکتری ها و غذا کمک می کند. همچنین بزاق حاوی مواد معدنی است که می تواند دندان را محکم تر کند. خشکی دهان بزاق را کاهش می دهد. این امر شما را مستعد پوسیدگی می کند.

دندانپزشکان می توانند خشکی دهان را درمان کنند. آنها همچنین می توانند دهانشویه های فلوراید را برای قوی تر کردن دندانهای شما تجویز کنند.

احتمال ایجاد پوسیدگی در افراد مسن تر، بدلایل دیگر بیشتر است.  تحلیل لثه نیز می تواند به اسید اجازه دهد به ریشه های دندان برسد و منجر به پوسیدگی شود. پرکردگی های قدیمی تر ممکن است شکسته شوند. این امر دندان را مستعد پوسیدگی می کند.

مراجعه به دندانپزشک برای همه است

افرادی که تمامی دندانهایشان را از دست داده اند اغلب فکر می کنند نیازی به مراجعه به دندانپزشک ندارند. اما اغلب افرادی که دندانهایشان را از دست داده اند دندان مصنوعی دارند. مراجعات منظم به دندانپزشک به فیت بودن مناسب دندان مصنوعی کمک می کند. استخوانهایی که زیر لثه ها هستند با گذر زمان تغییر می کنند. دندانهای مصنوعی که در یک ویزیت مناسب هستند در ویزیت بعدی ممکن است خوب روی لثه هایتان قرار نگیرند.

همچنین سرطان دهان در افرادی که دندان ندارند نیز رخ می دهد. در هر سال حدود 8000 امریکایی بعلت سرطان دهان فوت می کنند. بیش از نیمی از افراد فوت شده 65 ساله یا مسن تر هستند. سیگار کشیدن و مصرف الکل نیز ریسک سرطان دهان را افزایش می دهد. اگر سرطان دهان در مراحل اولیه شناسایی شود قابل درمان است. اجتناب از مراجعه به دندانپزشک می تواند احتمال تشخیص زودهنگام سرطان دهان را از بین ببرد.

 

چه کار دیگری می توانیم انجام دهیم؟

استفاده از مسواک و نخ دندان برای هر فرد مسنی اهمیت دارد. برای سالم نگهداشتن دندانها و لثه هایتان حداقل دوبار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. یکبار در روز از نخ دندان استفاده نمایید.

برخی از افراد مسن تر ممکن است قادر به نگهداشتن مسواک در دست نباشند. مسواکها و نخ دندانهای خاصی برای اینگونه افراد طراحی شده است.  همچنین گاهی مسواک برقی می تواند کمک کننده باشد. دندانپزشک شما می تواند به یافتن گزینه هایی برای انجام ساده تر این کار به شما کمک نماید.

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

مطالب مرتبط


ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات