دندان مصنوعی

35471 بازدید چاپ

دندان مصنوعی چیست؟

مردم از دندان مصنوعی بعنوان جایگزین دندان از دست رفته یا افتاده استفاده می کنند، که در نتیجه می توانند از یک رژیم غذایی سالم لذت ببرند و با اعتماد به نفس لبخند بزنند. دندانهای مصنوعی از اکریلیک (پلاستیک) یا فلز درست شده اند.

یک دست دندان مصنوعی کامل چیزی است که جایگزین تمامی دندانهای طبیعی فک بالا یا فک پایین می شود.

یک دندان مصنوعی غیر کامل (پارسیل) فضای بین دندانها را که بعلت از دست دادن دندان ایجاد شده پر میکند. این دندان توسط گیره های فلزی به دندان طبیعی شما متصل می شود.

چرا من باید از دندان مصنوعی استفاده نمایم؟

دست دندان کامل برای جایگزینی کلیه دندانهای طبیعی شماست، که براحتی روی لثه های شما قرار می گیرد. این دندانها به شما کمک می نمایند به راحتی غذا خورده و صحبت نمایید و اعتماد به نفس و خودباوری شما را ارتقا خواهد داد.

دندان مصنوعی پارسیل جایگزین بخشی از دندانهای از دست رفته میشود و گاهی اوقات می تواند توسط دندان باقیمانده نگهداشته و حمایت شود. اگر بین دندانهای شما فاصله وجود داردممکن است دندان دیگر شما بسمت این فاصله حرکت نماید. این امر روی جودین شما تاثیر منفی گذاشته و می تواند به دندانهای شما آسیب برساند.

 

درمان

چه مدت بعد از کشیدن دندانم می توانم یک دندان مصنوعی داشته باشم؟

معمولا دندانهای مصنوعی مستقیما بعد از کشیدن دندان می توانند سوار شوند. اینها دندانهای مصنوعی فوری نامیده می شوند. شما نیاز خواهید داشت قبل از اینکار برای سنجش و قالب دهانتان به دندانپزشک مراجعه نمایید.

با دندانهای مصنوعی فوری شما تا زمانیکه لثه هایتان جوش بخورند بدون دندان نخواهید ماند.  اگرچه، با گذر زمان استخوان و لثه ها می توانند منقبض شوند، بویژه در 6 ماهه نخست کشیدن دندانها.

 اگر لثه ها ی شما منقبض (جمع) شوند، ممکن است دندان مصنوعی فوری شما نیاز به ترمیم، تنظیم مجدد و یا حتی جایگزینی  پیدا کند، دندانپزشک شما بایستی قادر باشد در رابطه با این موضوع با شما صحبت نماید.

گاهی اوقات دندانپزشک شما ممکن است به شما توصیه کند تا زمانیکه لثه هایتان جوش بخورند صبر کنید، در اینصورت گاهی تطبیق بهتری صورت می گیرد. جوش خوردن ممکن است چندین ماه بطول بینجامد.

چه کسی دندان مرا تهیه و سوار خواهد کرد؟

دندانپزشک شما اندازه گیری ها و قالب دهان شما را تهیه خواهد نمود، سپس تهیه دندان مصنوعی را به یک تکنسین دندان ساز سفارش خواهد داد.

تغییرات

žآیا دندان مصنوعی ظاهر مرا تغییر خواهد داد؟
žجایگزینی دندانهای از دست رفته یا افتاده در سلامت و ظاهر شما تاثیر مثبتی دارد. یک دست دندان کامل یا پارسیل جایگزین دندانهای طبیعی شما می شود و گونه ها و لبهای شما را حمایت می کند. بدون این حمایت عضلات خمیده صورت بسمت داخل ظاهر شما را مسن تر نشان خواهند داد و خوردن و صحبت کردن برای شما دشوارتر خواهد بود.
žدندانهای مصنوعی بسیار شبیه به دندانهای طبیعی شما ساخته میشوند بنابراین ظاهر شما بسختی تغییر می کند. حتی ممکن است دندانهای مصنوعی لبخند شما را زیباتر کرده و به بهبود ظاهر صورت شما کمک نمایند.
ž آیا می توان با دندانهای مصنوعی چیزی خورد؟
žخوردن با دندان مصنوعی به مقداری تمرین نیاز دارد. با برش غذاهای نرم به تکه های کوچکتر آغاز کنید. به آرامی بجوید، با استفاده از هر دو سمت دهان بطور همزمان دندان مصنوعی را از خوردن متوقف کنید.زمانیکه شما به دندان مصنوعی بیشتر عادت کردید، غذاهای دیگری را اضافه کنید تا زمانیکه به رژیم غذایی سالم نرمال خودتان برگردید.
žآیا دندان مصنوعی در نحوه صحبت کردن تاثیر خواهد گذاشت؟
žتلفظ لغات خاصی ممکن است نیاز به تمرین داشته باشد. با صدای بلند خواندن و تکرار لغات دشوار به شما کمک خواهد نمود.
žاگر شما متوجه شدید که دندان مصنوعی تان گاهی هنگامی که می خندید، سرفه می کنید یا لبخند می زنید می لغزد، با فشار دادن آرام آن را مجدد جایگزاری کنید. اگر این مشکل ادامه پیدا کرد به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.
žچه زمانی باید از دندان مصنوعی استفاده نمود؟
žدر طی روزهای نخست، ممکن است دندانپزشک شما به شما توصیه نماید آنها را در اغلب زمانها استفاده کنید، حتی زمانهایی که در خواب هستید. بعد از اینکه دهان شما به استفاده از این دندانها عادت کرد، ممکن است دندانپزشکتان به شما توصیه نماید قبل از خواب آنها را درآورید. این کار به لثه های شما این امکان را می دهد استراحت کند و به سالم نگهداشتن دندان شما کمک می نماید. زمانیکه دندان خود را در شب درمیآورید بهتر است برای جلوگیری از تاب برداشتن، آن را در مقدار کمی آب نگهداری نمایید.
žدست دندان بالایی من بخوبی سوار شده اما چرا دست دندان پایینی من مشکلاتی دارد؟
žمعمولا دست دندان بالایی مکش بیشتری برای نگهداشتن دندان دارد. در فک پایینی، لثه ی نگهدارنده ی کمتری وجود دارد و بهمین سبب ممکن است دندان مصنوعی برای تعادل خودش بین گونه و زبان شما بیشتر لق بخورد.
žبعد از اینکه یاد گرفتید چگونه  دندان مصنوعی خود را شکل دهید و چگونه آن را در جای خودش نگاه دارید، حتی می توانید دهان خود را به مقدار زیادی باز کنید.  
 
مراقبت
آیا باید کار خاصی برای مراقبت از دهان انجام داد؟
حتی با دست دندان کامل، شما هنوز نیاز دارید بخوبی مراقب دهانتان باشید. هر صبح و عصر لثه و زبان خود و سقف دهانتان را با یک مسواک نرم مسواک بزنید. این کار پلاک را برمیدارد و به چرخش خون در دهان شما کمک می نماید. اگر شما از دندان پارسیل استفاده می کنید، مسواک زدن روزانه دندانهایتان اهمیت بیشتری پیدا می کند. این کار به توقف پوسیدگی و بیماری لثه که می تواند منجر به از دست دادن دندانهای بیشتری شود کمک می نماید. ممکن است دندانپزشکتان برای جرمگیری (تمیزکردن) دندانهای طبیعی تان در فواصل منظم شما را به بهداشتکار ارجاع دهد.
 چگونه می توان مراقب دندانهای مصنوعی بود؟
اگر دندان مصنوعی از دست شما بیفتد ممکن است بشکند. همواره هنگام تمیز کردن دندانهای مصنوعی زیر آن محل یک حوله قرار دهید تا در صورت افتادن آسیب نبیند.
برای تمیز کردن دندان مصنوعی، قاعده کلی این است : مسواک زدن، خیساندن، مسواک زدن. دندانهای خود را قبل از خیساندن مسواک بزنید، این کار به درآمدن ذره های غذا کمک می نماید. استفاده از یک تمیز کننده موثر دندان مصنوعی (کفدار) به شما کمک می نماید ذرات سخت را از روی دندان برداشته و حس تازگی ایجاد نمایید-همواره از دستورالعمل کارخانه سازنده تبعیت کنید. سپس مجددا دندان مصنوعی خود را همانگونه که دندانهای طبیعی تان را مسواک می زنید، مسواک کنید، مراقب باشید خیلی شدید سایش ندهید چرا که منجر به ایجاد شیارهایی روی سطح می شود.
اغلب دندانپزشکان استفاده از خمیر دندان و یک مسواک مدیوم یا کوچک را توصیه می کنند. اطمینان یابید که تمامی سطوح دندان را تمیز کرده اید حتی سطوحی از دندان که در تماس با لثه هستند. این امر مخصوصا زمانی اهمیت پیدا می کند که شما از یک ثابت کننده ی دندان مصنوعی استفاده می کنید.
 
دندانهای مصنوعی من برای چه مدت زمانی ماندگاری دارند؟
در صورتیکه شما با دندانهای مصنوعی خود بخوبی مدارا کنید، آنها تا چندین سال ماندگاری خواهند داشت. هرچند دندانهای مصنوعی شما نیاز به تغییر یا ساخت مجدد پیدا خواهند نمود تا بتوانند تغییر شکل دهان را پوشش دهند. استخوان و برآمدگی لثه می توانند جمع شوند، زیرا فک شما دستخوش تغییر است. رها کردن دندانهای مصنوعی می تواند منجر به بروز مشکلاتی در سلامتی شما شوند از جمله زخم و عفونت، به احساس ناراحتی اشاره ای نشده است. نگهداری نامناسب از دندان مصنوعی یا سوار کردن غیر صحیح آن، همچنین می تواند باعث بروز مشکلاتی در خوردن  وصحبت کردن شما شود. جایگزین کردن دندان مصنوعی که بخوبی سوار نمی شود قبل از اینکه مشکلی ایجاد نماید بسیار اهمیت دارد.
چند وقت یکبار باید به دندانپزشک خود مراجعه نمایم؟
چکاپهای منظم و جرمگیری برای سالم نگهداشتن دندانها و لثه های شما حیاتی می باشند. اغلب دندانپزشکان توصیه می کنند حداقل یکبار در سال برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه نمایید.  چکاپهای مرتب به دندانپزشک شما این امکان را می دهد بخشهای نرم دهانتان شامل زبان و گونه ها را بررسی نمایند. این بررسی ها مهم هستند و در نتیجه آن دندانپزشک می تواند هرگونه عفونت، شرایط دهان و حتی سرطان دهان را در مراحل اولیه تشخیص دهد. دست دندان کامل باید هر زمان که به دندانپزشکتان مراجعه می کنید، توسط وی بررسی شود.
با مراقبتهای حرفه ای منظم، یک روند مثبت و باثبات، شما می توانید یکی از میلیونها فردی شوید که دندان مصنوعی و لبخندی زیبا دارند. 

مطالب مرتبط


ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات