دهان و دندان نیز پیر می شوند

2218 بازدید چاپ

دهان و دندان نیز پیر می شوند

تغییرات دندان

تغییرات لثه

تغییرات عمومی دهان

زمانیکه ما پیر می شویم، دهانمان نیز پیر می شود. حتی اگر شما بخوبی از آنها مراقبت کنید، دندانها، لثه ها و استخوان فک شما با پیر تر شدن شما تغییر خواهند کرد. همچنین، وقتی شما مسن تر می شوید، احتمالا داروهایی برای بیماریها مصرف می کنید که روی سلامت دهان شما می توانند تاثیر گذارند. ذیلا تغییراتی مطرح شده است که وقتی سنتان افزایش می یابد باید به آن توجه کنید.

تغییرات دندان

جویدن، تمیز کردن و زندگی نرمال باعث می شود با گذر زمان دندانهای شما فرسایش یابند. این فرسایش در افرادی که دندان قروچه می کنند یا دندانهایشان را روی هم فشار می دهند ممکن است بیشتر باشد.

با افزایش سن، ممکن است دندانهای شما تیره تر به نظر برسد. این بدین علت است که عاج دندان با گذر زمان تیره تر و نازکتر می شود. بطور همزمان، مینای دندان نازکتر می شود، و موجب این میشود که تیرگی عاج بیشتر دیده شود. لکه های ناشی از غذا، الکل، قهوه، چای و تنباکو نیز موجب تغییر رنگ دندان می شود.

بسیاری از افراد مسن پلاکهای ایجاد شده بیشتری روی دندانهایشان دارند. این امر ممکن است بدلیل افزایش سن نباشد. بلکه می تواند مربوط به تغییرات فیزیکی باشد که می تواند مسواک زدن و نخ دندان زدن شما بطور روزانه را دشوار کند. برای مثال برخی افراد قادر نیستند بعد از یک ورم مفاصل دندانهای خود را تمیز کنند.

تغییرات لثه

زمانیکه شما مسن تر می شوید، لثه های شما تحلیل رفته و استخوان فک جمع می شود.  خود سن به تنهایی منجر به از دست دادن ساختار حمایتی دندان نمی شود. اگر ریشه های دندان در معرض قرار گیرند، دندان شما ممکن است حساس شود. دهانشویه های فلوراید می توانند این حساسیت را کاهش دهند. آنها همچنین به پیشگیری از پوسیدگی  تاج و ریشه های آشکار کمک می کنند.

 

 

تغییرات عمومی دهان

بسیاری از تغییرات دهان و دندان بدلیل افزایش سن نیستند. بلکه، تاثیرات جانبی داروها یا دیگر بیماریها علت این امر هستند. برای مثال، بسیاری از داروها و برخی از بیماریها در بدن بدلیل تغییرات در چشایی است. تغییرات چشایی می تواند منجر به بروز مشکلات مواد مغذی شود. اگر غذا جذابیت کمتری داشته باشد، ممکن است یک رژیم غذایی متعادل نخورد.

خشکی دهان در افراد مسن بسیار متداول است. این امر اغلب بدلیل تاثیر جانبی داروهاست. صدها دارو میتوانند منجر به خشکی دهان شوند.

بزاق بطور معمول ذرات غذا و باکتری های دهان را می شوید و دهان شما را تمیز نگاه می دارد. اگر شما مبتلا به خشکی دهان هستید، ذرات غذا و باکتری بمدت طولانی تری در دهان شما باقی خواهد ماند. این امر احتمال پوسیدگی را بیشتر می کند.

وجود دهانشویه های فلوراید می تواند به پیشگیری از پوسیدگی کمک نماید. شما می توانید با استفاده از بزاق مصنوعی دهان خود را مرطوب نگاه دارید. همچنین نوشیدن آب و خوردن شکلاتهای بدون قند کمک می کند.
 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

مطالب مرتبط


ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات