بیماری لثه

1255 بازدید چاپ

بیماری لثه چیست؟

بیماری لثه عبارت است از تورم، درد یا عفونت بافتهای حمایت کننده و نگهدارنده ی دندان . دو نوع اصلی از بیماری لثه وجود دارد: ورم لثه (آماس) و بیماری پریودنتال

ورم لثه (آماس) چیست؟

ورم لثه (آماس) به معنی تورم لثه ها می باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که لثه های اطراف دندان قرمز و متورم می شوند. لثه های متورم اغلب زمانیکه شما آنها را مسواک می زنید خونریزی می کنند.

 بیماری پریودنتال چیست؟

ورم لثه ی طولانی مدت می تواند به بیماری لثه تبدیل شود. انواع مختلفی از بیماریهای پریودنتال وجود دارد و تمامی آنها روی بافتهای نگاه دارنده ی دندان تاثیر می گذارند. زمانیکه بیماری وخیم تر می شود استخوان ثابت کننده ی دندان در فک تحلیل می رود (تحلیل استخوان) و دندان سست می شود. اگر درمان نشود، در نهایت ممکن است منجر به افتادن دندان شود.

 

 احتمال ابتلا به بیماری لثه چقدر است؟

اغلب افراد دچار نوعی از بیماری لثه هستند، و این بیماری عمده ترین دلیل از دست دادن دندان در بزرگسالان است. هرچند رشد این بیماری در بسیاری از افراد آرام است، و می تواند به حدی آهسته باشد که به شما این امکان را بدهد در تمام طول عمر دندانتان را حفظ نمایید.

علت بیماری لثه چیست؟

تمامی بیماریهای لثه بدلیل پلاک رخ می دهند. پلاک لایه ای از باکتری است که هر روزه روی سطح دندان شکل می گیرد. بسیاری از باکتریهای موجود در پلاک مضر هستند، اما مشخص شده است که برخی از آنها دلیل اسجاد بیماری لثه هستند. برای جلوگیری و درمان بیماری لثه، شما نیاز دارید اطمینان یابید که تمامی پلاک های دندانی شما هر روزه برداشته می شود. شما می توانید این کار را با مسواک زدن دندانهایتان و با تمیز کردن فواصل بین دندانهایتان با مسواک بین دندانی یا برس دندان انجام دهید.

آیا  سیگار کشیدن روی دندانها و لثه  تاثیر می گذارد؟

احتمال ایجاد بیماری لثه در افرادی که سیگار می کشند بیشتر است. سیگار کشیدن ممکن است نوع باکتری موجود در پلاک دندانی را تغییر داده، و تعداد باکتری های مضر را افزایش دهد. سیگار کشیدن همچنین جریان خون در لثه ها و بافتهای نگاه دارنده ی دندان را کاهش داده و احتمال ملتهب کردن انها را بیشتر می نماید. بدلیل کاهش جریان خون در افراد سیگاری ممکن است علائم خونریزی لثه مانند افراد غیرسیگاری مشهود نشود. بیماری لثه هنوز یکی از علل عمده ی از دست دادن دندان در بزرگسالان می باشد.

 

علائم ابتلا به بیماری لثه

نخستین علامت ممکن است خونریزی لثه در زمان مسواک زدن دندانها باشد. لثه های شما همچنین ممکن است زمانیکه شما چیزی می خورید رخ داده و باعث ایجاد طعمی بد در دهان شود. بوی تنفس شما نیز ممکن است نامطبوع باشد.

 اگر فکر می کنید که به بیماری لثه مبتلا هستید چه باید بکنید؟

نخستین کاری که باید انجام دهید مراجعه به دندانپزشک و چکاپ کلی دندانها و لثه هایتان می باشد. دندانپزشک می تواند تورم لثه ها در اطراف هر دندان را بسنجد تا دریابد آیا علائمی از آغاز بیماری پریودنتال وجود دارد یا خیر. برای مشاهده مقدار تحلیل استخوان ممکن است انداختن عکس اشعه X نیز ضرورت پیدا کند. این ارزیابی بسیار اهمیت دارد و در نتیجه ی آن درمان صحیح می تواند برای شما تجویز شود.

اگر بیماری لثه درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

متاسفانه، گسترش بیماری لثه بدون درد است بنابراین شما متوجه آسیبی که وارد می شود نمی شوید. اگرچه، باکتری گاهی اوقات فعالتر می شود و این اتفاق لثه ی شما را ملتهب می کند. این می تواند منجر به آبسه ی (چرک)  لثه شود و این چرک ممکن است از اطراف دندان ترشح شود. با گذشت چندین سال، استخوانهای نگاه دارنده ی دندان  ممکن است تحلیل بروند. اگر بیماری برای مدتی طولانی درمان نشود، انجام آن پیچیده تر خواهد بود.

 

درمان

چه درمانهایی مورد نیاز است؟

دندانپزشک شما اغلب سرتاسر دندانهای شما را تمیز خواهد نمود تا نمونه برداری کند. همچنین به شما نشان داده خواهد شد که چگونه پلاک را از تمامی سطوح دندانتان با موفقیت و بطور موثر بردارید. این کار توسط دندانپزشک یا بهداشتکار انجام خواهد شد. یک بهداشت مناسب دهان و دندان در خانه، همراه با مسواک زدن و تمیز کردن داخلی، مهمترین چیزی است که شما می تواند برای جلوگیری از بدتر شدن بیماری لثه انجام دهید.

چه چیز دیگری ممکن است نیاز باشد؟

زمانیکه شما جرمگیری می کنید ممکن است دندانپزشکتان تصمیم بگیرد برای اطمینان از اینکه باکتری های موجود در  انتهای دندان برداشته شده اند، ریشه های دندان را بیشتر تمیز نماید. این تمیز کردن «ریشه» نامیده می شود.ممکن  پس از آن، ممکن است تا 48 ساعت احساس ناراحتی کنید.

مراقبت

اگر یکبار به بیماری پریودنتال مبتلا شده باشید، ممکن است بار دیگر به ان مبتلا شوید؟

بیماری پریودنتال هرگز بهبود کامل نمی یابد، بلکه می تواند تا زمانیکه مراقبتهای داخل منزل را انجام می دهید کنترل شود. هرگونه تحلیل استخوان بیشتری بسیار آهسته خواهد بود و  حتی ممکن است متوقف شود. اگرچه، شما باید اطمینان یابید که هر روزه پلاک را پاک می کنید . برای چکاپهای منظم به دندانپزشکتان و بهداشتکار مراجعه می نمایید.

آیا بیماری لثه به دیگر شرایط سلامتی ارتباط دارد؟

در سالهای اخیر، بیماری لثه به شرایط عمومی سلامتی از جمله دیابت، ناراحتی های قلبی عروقی، نتایج بارداری ناموفق، و حتی جنون ربط داده شده است. هرچند بررسی این ارتباطات به کار و مطالعات بیشتری نیاز دارد، اما شواهدی بسیار بیشتر وجود دارد که نشان می دهد داشتن یک دهان و لثه ی سالم می تواند به بهبود سلامت عمومی بدن و کاهش هزینه درمانهای پزشکی کمک نماید. 

 

 

مطالب مرتبط


ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات