ارتودنسی

5037 بازدید چاپ

درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی روشی برای صاف کردن یا حرکت دادن دندانها جهت بهبود ظاهر و بهبود کارایی دندانها می باشد. این کار همچنین می تواند با پخش کردن فشار گاز زدن به کل دندانها به مراقبت از سلامتی طولاتی مدت دندان، لثه ها و اتصالات فک، کمک نماید.

چرا باید درمان ارتودنسی انجام داد؟

بسیاری از افراد دندانهای شلوغ یا کج دارند. درمان ارتودنسی دندانها را صاف خواهد کرد یا آنها را به یک صورت  بهتر حرکت خواهد داد. این کار نه تنها ظاهر را بهتر می کند، بلکه روش روی هم قرار گرفتن دندانها را بهبود خواهد داد و تمیز کردن آنها را ساده تر خواهد نمود.

در برخی از بیماران دندانهای بالایی جلویی ممکن است رو به بیرون بوده و زشت به نظر برسند. احتمال آسیب در این دندانهای برجسته بیشتر است، اما درمان ارتودنسی می تواند آنها را به سمت عقب ببرد. در سایر موارد، نحوه قرار گرفتن فک بالایی و پایینی روی یکدیگر می تواند منجر به این شود که دندانها ناصاف به نظر رسیده و منجر به گاز زدن  ناصحیح شوند. درمانهای ارتودنسی ممکن است قادر باشند هر دو مشکل را حل نمایند.

زمانیکه دندانها بخوبی روی هم جفت نمی شوند، می توانند روی عضلات فک فشار وارد کرده و منجر به مشکلات فک و اتصال و در برخی از موارد منجر به سردرد شوند. درمان ارتودنسی می تواند فشار گاز گرفتن روی دندانها را تعدیل نموده و فشار را کاهش دهد.

در چه سنی می توان ازتودنسی کرد؟

درمان ارتودنسی معمولا در کودکی بهترین نتیجه را می دهد، اما بزرگسالان نیز می توانند درمان ارتودنسی انجام دهند. سن کمتر به این دلیل اهمیت دارد که تعداد دندانهای مناسب بیشتر است. در کودکان ممکن است صبر کردن تا زمانیکه دندانهای کافی دربایند قبل از شروع ارتودنسی ضروری باشد. 

چه کسی درمان ارتودنسی را انجام می دهد؟

هر دندانپزشکی ممکن است درمان ارتودنسی را انجام دهد، یا دندانپزشک ممکن است فرد را به یک متخصص که تجربه بیشتری دارد ارجاع دهد. این متخصص ممکن است در مطب یا کلینیک بوده و ارتودنتیست نامیده میشود.

ارتودنسی شامل چه مواردی است؟

مهمترین چیز داشتن یک بررسی کامل است. این کار معمولا شامل مشاهده دندانپزشک، گرفتن عکس اشعه X و تهیه قالب از دندانهای شماست.

سپس دندانپزشک یا ارتودنتیست شما در مورد اینکه امکان انجام چه درمانی وجود دارد با شما صحبت خواهد نمود. به محض اینکه شما در مورد انجام درمان مطمئن شدید و دندانهای دائمی کافی داشته باشید درمان آغاز خواهد شد.

آیا ممکن است برای ایجاد فضا به درآوردن دندانی نیاز شود؟

شما ممکن است فضای کافی برای تمامی دندانهای دائمی تان نداشته باشید و بنابراین ممکن است درآوردن برخی از دندانهای دائمی جهت ایجاد فضا ضروری باشد. در صورتیکه انجام این کار ضروری باشد دندانپزشکتان به شما خواهد گفت. گاهی اوقات این فضا می تواند با استفاده از شکلهای دیگری از درمان انجام شود. /

درمان ارتودنسی چگونه انجام می شود؟

درمان ارتودنسی می تواند توسط گروهی از وسایل مختلف انجام شود که مردم آن را تحت عنوان بریس braces می شناسند.

ارتودنسی متحرک وقابل برداشتن چیست؟

درمان ساده ممکن است با یک وسیله ی قابل برداشتن انجام شود (یک صفحه که می تواند برای تمیز کردن بیرون آورده شود). این وسیله از اتصال سیمهای ظریف و فنر تهیه شده است که دندانهای را با فشار ملایمی حرکت می دهد.

وسیله کارکردی functional چیست؟

گاهی اوقات امکان تغییر مسیر رشد فک با استفاده از وسایل ارتودنسی وجود دارد. این وسایل کارکردی از قدرت عضلات  آرواره های شما استفاده می کنند و می توانند  به حل مشکلات خاصی کمک نمایند.

ارتودنسی  ثابت چیست؟

اغلب دندانها نیاز دارند بیشتر از آنچه توسط صفحه متحرک انجام می شود، هدایت شوند. بنابراین ارتودنسی ثابت مورد استفاده قرار می گیرد. این ارتودنسی براکتها و نوارهایی تشکیل شده است که بطور موقت به دندانها چسبیده می شوند. یک سیم انعطاف پذیر تمامی براکتها را به یکدیگر متصل می کند و به دندانها اجازه می دهد حرکت کنند. امکان بیرون آوردن وسیله از دهان برای بیمار میسر نیست و به همین خاطر وسیله ثابت نامیده می شود.

براکت از چه چیزی درست شده است؟

Braces بریسهای ثبات همواره از فلز دست نشده اند.  پلاستیک و سرامیک نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند، بویژه برای بزرگسالان.

headgear  چیست؟

بعنوان یک وسیله گاهی اوقات استفاده از headgear  ضروری است. ما معمولا نیاز داریم این وسیله را فقط عصرها یا شبها استفاده نماییم. اگر از این وسیله به روشی که به شما گفته شده است استفاده نکنید، در انتهای درمان دندانهای جلویی شما بسمت جلو خواهد آمد.

الاستیک ها چه هستند؟

الاستیک ممکن است برای اتصال باندهای الاستیک نازک به یک بریس ثابت برای کمک به حرکت دندانها مورد استفاده قرار گیرد.ارتودنتیست شما در صورت نیاز به الاستیک به شما اطلاع خواهد داد.

žاین کارچه مدت زمان می برد؟

žطول درمان به شدت مشکل بستگی دارد، و ممکن است از چندین ماه تا دو سال و نیم بطول بینجامد. اغلب افراد در یک یا دو سال درمان می شوند.
žزمانیکه دندان در موقعیت صحیحی قرار می گیرد چه رخ می دهد؟
žزمانیکه درمان به پایان رسید دندان نیاز دارد برای مدتی در موقعیت خود نگهداشته شود. این دوره «دوره ی ابقا» نامیده می شود و وسایلی که دندان را در جای خود نگه می دارند نگهدارنده نامیده میشوند.
žنگهدارنده ها دندانهای جدید صاف شده را تا زمانیکه لثه و استخوانها آنها را احاطه کنند، در جای خود نگاه می دارند. نگهدارنده ها می توانند ثابت یا متحرک باشند که این امر به مشکل اولیه دندانها بستگی دارد.
žدرمان ارتودنسی به چند جلسه ویزیت نیاز دارد؟
žوسایل ارتودنسی معمولا هر 4 تا 6 هفته نیاز به تنطیم دارند. ارتودنتیست شما به شما خواهد گفت این وسیله هر چند وقت یکبار به تنظیم نیاز دارد.
žآیا این کار درد دارد؟
žممکن است وجود این وسیله در دهان احساس بیگانگی ایجاد نماید و باعث ایجاد احساس ناراحتی شود. اگر این مشکل حل نشد ارتودنتیست قادر خواهد بود با انجام تنظیماتی به شما کمک نماید. دندانها معمولا بلافاصله پس از قرار دادن وسایل ارتودنسی در دهان احساس ناراحتی می کنند، اما با گذر زمان این موضوع حل خواهد شد.
این کارچگونه موفق خواهد بود؟
موفقیت بستگی به مشارکت بین مهارتهای ارتودنتیست، و اشتیاق و کمک بیمار و والدین دارد. مراقبت منظم و انجام دستورالعمل های اارئه شده توسط ارتودنتیست  اهمیت دارد.
موفقیت درمان به تعهد بیمار نیز بستگی دارد. در درمان ارتودنسی کودکان اینکه بیمار توسط والدینش مشتاق شده باشد بسیار اهمیت دارد.
آیا ارتودنسی به دندانها آسیب می رساند؟
اگر در طول پروسه درمان از دندانهای شما بخوبی مراقبت نشود، دندانهای شما آسیب خواهند دید. خود وسایل موجب آسیب نمیشوند، اما بهداشت ضعیف و خوردن غذاها و نوشیدنی های شکری می توانند منجر به آسیب دائمی شوند. براکتها، سیمها و بریسها می توانند غذا را گیر بیندازند و منجر به ایجاد پلاک بیشتری نسبت به حالت معمول  شوند. بنابراین دندان و وسایل باید بطور کامل تمیز شوند.
آیا تاثیر ارتودنسی دائمی است؟
حتی بعد از ابقا، حرکت دندانهای کوچکتر در طول دوره زندگی نرمال است، بنابراین گارانتی دائمی داده نمی شود. هرچند اینکه دندان انقدر تغییر کند که نیاز به درمان بیشتری داشته باشد غیرمعمول است.
 برای انجام این درمان کجا باید رفت؟
نخستین کاری که باید انجام دهید این است که به دندانپزشک خود مراجعه کرده و توصیه های او را بگیرید. دندانپزشک شما تشخیص خواهد داد که آیا شما به این درمان نیاز دارید و کارهای ضروری را انجام خواهد داد.
چگونه باید مراقب بریس ها و دندانها بود؟
ادامه دادن چک کردن دندانها توسط دندانپزشکتان مادامیکه در حال انجام ارتودنسی هستید اهمیت دارد. شما همچنین نیاز دارید مراقبت بیشتری از دندانها و دهانتان بکنید:
دندانهای خود را هر روز بدقت تمیز کنید، این کار شامل بین دندانها تا جایی که می توانید نیز میشود. وسایل ظریف و حساس هستند و شما باید اطمینان یابید آنها را بدقت تمیز می کنید تا نشکنند. دندانپزشک یا بهداشتکار شما قادر خواهد بود تکنیکهای ویژه ای را بسته به وسایلی که استفاده می کنید به شما نشان دهد.
خوردن زیاد غذاها و نوشیدنی های شکری را قطع کنید. از خوردن تنقلات روی غذا، و خوردن نوشیدنی های حاوی شکر و  نوشیدنی های گازدار اجتناب کنید. همچنین غذاهای سفت و چسبنده ممکن است به وسایل ظریف ارتودنسی آسیب برسانند.
دندانهای خود را دو بار در روز هر بار بمدت 2 دقیقه با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید مسواک زده و در صورت ضرورت از دهانشویه استفاده نمایید.
دندانپزشک یا بهداشتکار شما ممکن است استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید یا برنامه ای کاربردی را به شما توصیه نماید. 

مطالب مرتبط


ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات