تشخیص

1443 بازدید چاپ

مراجعه به دندانپزشک: چه انتظاری باید داشته باشیم؟

انواع مراجعات دندانپزشکی

چه مواردی را باید به دندانپزشک بگویید

معاینات جامع

چکاپها

 

انواع مراجعات دندانپزشکی

اغلب افراد با چکاپهای دندانپزشکی آشنا هستند. در مطب دندانپزشکی یک بهداشتکار دندانهای شما را جرم گیری کرده و گاهی اوقات از شما عکس اشعه X می گیرد. سپس دندانپزشک عکسها را چک کرده و علائم پوسیدگی، تغییرات لثه، و علائم بیماریهای دهان و سرطان دهان را بررسی می نماید.

هرچند، دندانپزشک شما باید بررسی های بیشتری انجام دهد. این کار معاینه جامع نامیده می شود که شامل بررسی دهان، سر  و گردن می باشد. همچنین دندانپزشک در رابطه با پیشینه پزشکی شما سئوالاتی را خواهد پرسید.

یک معاینه جامع در نخستین مراجعه شما به یک دندانپزشک انجام می شود. این کار به دندانپزشک کمک میکند در طول مراجعات بعدی شما راحتتر متوجه تغییرات یا مشکلات شود. کارهایی که در هر ویزیت انجام می شود ممکن است بسیار متفاوت از یکدیگر باشند و تمامی آنها لازم نیست در هر جلسه ویزیت انجام شوند.

یکی از مهمترین قسمتهای ویزیت شما به روز کردن پیشینه پزشکی شما می باشد. دندانپزشک شما هرگونه تغییرات در داروهای مصرفی شما در فاصله ویزیت قبلی تا زمان ویزیت بعدی را باید بداند.

به هر موردی که در رابطه با سلامتی شماست اشاره نمایید، حتی اگر فکر میکنید به دهانتان مربوط نمی شود. بسیاری از بیماریها می توانند روی دهان و دندانهای شما تاثیر بگذارند. برای امثال افرادی که مبتلا به دیابت هستند ریسک بالایی از بیماری لثه در آنها وجود دارد. همچنین عفونت پریودنتال می تواند روی سطح قند خون تاثیر گذارد. این امر می تواند کنترل دیابت را دشوارتر سازد.

لیستی از داروهایی که مصرف می کنید به همراه دوز آنها بیاورید. برخی از داروها می توانند منجر به خشکی دهان و در نتیجه افزایش ریسک پوسیدگی شوند.

 

چه مواردی را باید به دندانپزشک بگویید

دندانپزشک شما نیاز دارد هر چیزی را که به درمان وی کمک می کند بداند. موارد ذیل را به دندانپزشک خود بگویید:

  • ترسهایتان: بسیاری از افراد از دندانپزشکی میترسند. تکنیکهای کنترل درد بطور دائم در حال تغییرند.  اگر در مورد ترسهایتان به دندانپزشک خود بگویید وی تکنیکهایی را برای آرامش ذهن شما انجام خواهد داد.
  • سلامت کلی شما: در صورتی که بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می کنید دندانپزشک خود را مطلع سازید. حتی در مورد بیماریهایی که فکر می کنید ارتباطی به دهان شما ندارند با دندانپزشک خود صحبت نمایید چرا که ممکن است با در نظر گرفتن این بیماری رویکرد دیگری را برای درمان شما یا پیشگیری از مشکلات بعدی در نظر بگیرند.
  • سلامت دهان شما: قبل از اینکه بررسی شروع شود، در مورد مسائل زیر با دندانپزشک خود صحبت نمایید:
  • احساس می کنید پوسیدگی جدیدی دارید
  • دندانهای شما حساس شده است
  • احساس می کنید درون دهانتان برجستگی هایی وجود دارد

ساکت نمانید تا دندانپزشک تمامی مشکلات شما کشف نماید. با گفتن علائمتان به دندانپزشک، به وی در تشخیص سریعتر کمک خواهید نمود.

 

معاینات جامع

طی یک معاینه جامع دندانپزشک شما چیزی بیش از دندانهایتان را بررسی خواهد نمود. او نواحی داخلی و خارجی دهان شما را برای پیدا کردن علائم بیماریها یا مشکلات معاینه خواهد نمود. دندانپزشک شما احتمالا این بررسی ها را انجام خواهد داد:

سر و گردن: دندانپزشک شما سر و گردن شما را بررسی خواهد نمود. فک، غدد لنفاوی و غدد بزاقی در گردن شما هستند. همچنین دندانپزشک برای اطمینان از تورم غیر معمول صورت، گردن و لبهای شما را بررسی کرده و به خشکی لبها، خونریزی یا دیگر مشکلاتی که نیاز به بررسی بیشتر دارند توجه خواهد نمود.

 
 

بافت نرم: بافتهای نرم دهان شامل زبان، داخل لبها و گونه ها و سقف و کف دهان می شود. دندانپزشک شما وجود احتمالی هرگونه لکه، زخم، تورم و موارد غیر معمول را بررسی خواهد نمود.

پریودنتال: یک بررسی پریودنتال شامل چک کردن لثه ها و ساختار محافظ دندانها می باشد. دندانپزشک شما ابتدا قرمزی و تورم لثه را بررسی خواهد نمود. همچنین ممکن است به آرامی ضربه ای به لثه تان بزند تا ببیند آیا به راحتی دچار خونریزی می شود یا خیر. کیسه های هوایی با عمق بیش از 3 میلیمتر معمولا نشان دهنده بیماری لثه هستند. در صورت تشخیص بیماری پریودنتال، دندانپزشک شما را به یک متخصص بیماریهای لثه (پریو) ارجاع خواهد داد.

چفت شدن دهان: دندانپزشکتان با بررسی جویدن شما چفت شدن دندانهای شما روی یکدیگر را بررسی خواهد نمود. در صورتیکه دندانهایتان درست روی هم قرار نگرفت ممکن است کاربن بین دندانهای شما قرار داده و از شما بخواهد دندانهایتان را روی هم قرار دهید.

بررسی کلنیکی دندانها: دندانپزشک  با استفاده از آینه، پوسیدگی و ... را بررسی می کند.

عکس اشعه X : دندانپزشک برای تشخیص پوسیدگی، تحلیل استخوان شدید و نیاز به درمان ریشه و ... از شما عکس خواهد گرفت.  

 

چکاپها

طی یک معاینه جامع دندانپزشک شما چیزی بیش از دندانهایتان را بررسی خواهد نمود. او نوا حی داخلی و خارجی دهان شما را برای پیدا کردن علائم بیماریها یا مشکلات معاینه خواهد نمود. دندانپزشک شما احتمالا این بررسی ها را انجام خواهد داد:

جرمگیری: هدف از یک برداشتن جرمهای سخت است. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در خانه پلاک را برمیدارد. اما جرمهای تارتار را فقط تجهیزات دندانپزشکی می تواند بردارد. این کار معمولا توسط بهداشتکاران انجام می شود.

پولیش کردن: بعد از اینکه جمرهای سخت برداشته شد، برای برداشتن پلاک و لکه های سطحی، پولیش کردن انجام می شود. مواد پولیش در دهان شما حالت ریگی (دانه دانه) دارند. پس از پولیش دهانتان را می توانید آب بکشید.
پیشگیری: بهداشتکار نحوه مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را به شما آموزش خواهد داد.

توصیه های درمانی: اگر دندانپزشک شما مشکلی را بیابد، گامهایی را برای رفع آن توصیه خواهد نمود. این امر ممکن است شامل ارجاع به یک متخصص باشد. همچنین ممکن است نیاز به انجام برخی آزمایشات باشد.

مطالب مرتبط


ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات