چرا باید سلامت دندان را جدی بگیریم؟

چرا باید سلامت دندان را جدی بگیریم؟

مراقبت نکردن از دندانهایتان تنها منجر به بوی بد دهان نمی شود- بلکه می تواند مشکلات جدی را برای سلامت شما ایجاد نماید

1. ممکن است به قلب شما آسیب برساند

2. ممکن است حافظه شما دچار اختلال شود

3. ممکن است به قند خون شما آسیب برساند

4. ممکن است روی تنفس شما تاثیر گذارد

5. ممکن است روی قدرت باروری شما تاثیر گذارد

                       

                       بهداشت دهان و دندان مناسب ممکن است نجات دهنده زندگی شما باشد

حتی اگر شما هر روز دندانهایتان را مسواک بزنید، با این وجود ممکن است باکتری های خطرناکی داخل دهان شما وجود داشته باشند. این باکتری ها تنها منجر به بیماریهای پریودنتیک نمی شوند (یک شکل پیشرفته ای از بیماری لثه که علائمی از جمله خونریزی در هنگام مسواک زدن و درد دارد)، بلکه مطالعات نشان داده اند که بین بهداشت ضعیف دهان و دندان و موارد کلی سلامتی ارتباط وجود دارد.

درزیر5 مورد از مشکلاتی که عدم مراقبت صحیح از دهان و دندان منجر به بروز آن می شود آمده است:

1. ممکن است به قلب شما آسیب برساند

احتمال انسداد شرائن قلب در افرادی که بیماری لثه دارند در مقایسه با افرادی که بیماری لثه ندارند دو برابر است. محققان هنوز از علت این امر مطمئن نیستند اما فرضیه این است که باکتری های مضر از دهان شما وارد جریان خون شده و به پلاکهای چربی موجود در شریانهای خون قلب شما حمله می کنند و منجر به تورم می شوند و در نتیجه ریسک لخته شدن را که می تواند منجر به حمله قلبی شود افزایش می دهند. 

2. ممکن است حافظه شما دچار اختلال شود

برخی مطالعات نشان داده اند که ممکن است ارتباطی بین  بهداشت ضعیف دهان و دندان و افزایش ریسک آلزایمر وجود داشته باشد. مطالعه ای که روی 118 فرد سالمند در سنین بین 75 تا 98 سال انجام شده است نشان می دهد که کسانیکه دندان کمتری دارند بیشتر از آلزایمر رنج می برند. کارشناسان تصور می کنند که باکتری های دهان ممکن است از طریق عصبهای جمجمه ای که به فک یا جریان خون مرتبط می شوند به مغز برسند و ممکن است به نوعی از پلاک که منجر به آلزایمر می شود کمک نمایند.

3. ممکن است به قند خون شما آسیب برساند

احتمال ابتلا به بیماری های پریودنتال در افرادی که دیابت دارند بیشتر از سایر افرادی است که مبتلا به دیابت نیستند. در حالیکه این امر ممکن است به این دلیل باشد که افراد دیابتی نسبت به عفونتها مستعد تر هستند،  مطالعاتی نیز وجود دارد که نشان می دهد بیماری لثه می تواند کنترل قند خون را دشوارتر سازد و درمان بیماری لثه به بهبود علائم دیابت کمک می کند.

4. ممکن است روی تنفس شما تاثیر گذارد

بر اساس مجله Journal of Periodontology بیماری لثه ممکن است ریسک عفونتهای تنفسی از جمله بیماری انسداد ریوی حاد COPD و ذات الریه را افزایش دهد. این عفونتها ممکن است زمانی رخ دهند که باکتری از دهان وارد ششها می شود یا ممکن است موجب متورم شدن راههای تنفسی شما گردند.  

5. ممکن است روی قدرت باروری شما تاثیر گذارد

محققان در غرب استرالیا دریافته اند که زنانی که در سن باروری هستند و بیماری لثه دارند بالغ بر 7 ماه طول می کشد تا باردار شوند (دوماه طولانی تر از زنان سالم) .مطالعات دیگری نشان داده اند که احتمال سقط در زنان بارداری که بیماری لثه دارند بالاتر است.

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات