بین سلامت دهان و ورم مفاصل ارتباط وجود دارد

1393/11/13 660 بازدید چاپ

مطالعات جدید نشان می دهد بهداشت ضعیف دهان و دندان ممکن است منجر به ورم مفاصل شود. تحقیقات انجام گرفته در دانشگاه لوئیس ویل نشان می دهد که بهداشت ضعیف دهان و دندان بدلیل حضور آنزیمی که در اطراف لثه های فردی که بیماری لثه دارد حضور دارد، می تواند منجر به بیماری وروم مفاصل گردد.  این آنزیم که peptidylarginine deiminanse نامیده می شود عامل ایجاد بیماری ورم مفاصل نیز هست.

در بیماری ورم مفاصل، مفاصل فرد متورم و دردناک می شود. مشکل این آنزیم این است که برخی از پروتئین های موجود در بدن را به پروتئینی به نام «سیترولین» تبدیل می کند. بدن اغلب سیترولین را پس می زند  و فکر می کند مشکلی رخ داده است و در نتیجه به ان حمله می کند. این اتفاق تورمی را در فرد ایجاد می کند که در سیستم ایمنی اختلال ایجاد کرده و منجر به ورم مفاصل می شود.

در تحقیقات قبلی به این نکته اشاره شده بود که بین سلامت دهان و دندان و ورم مفاصل ارتباطی وجود دارد و این مشکل در میان افرادی که بیماری لثه دارند شایع تر است.

محققین دیگر باکتری های دهانی را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده اند که هیچیک از آنها منجر به ورم مفاصل نمی شود.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بین سلامت دهان و مشکلات سیستمیک ارتباطی وجود دارد. بسیاری از مطالعات همبستگی و ارتباط بین بیماری لثه و ریسک سکته، آلزایمر، دیابت، بیماری قلبی  و تعداد بی شماری از بیماریهای دیگر را اثبات می کنند.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات