‏نوآوری در جراحی دندانپزشکی مرد نابینا را بینا ساخت

1393/10/24 745 بازدید چاپ

یک مرد بریتانیایی در یک عمل جراحی نوآورانه بینایی خود را بدست آورد. در این عمل جراحی حفره ای روی یکی از دندانهای وی ایجاد شد و یک لنز داخل آن قرار داده شد. این لنز در نهایت در چشم قرار داده شد.

چشم راست «ایان تیبتس» حدود 16 سال قبل بدلیل فرو رفتن یک تکه آهن دچار آسیب دیدگی شدید و قرنیه از شش نقطه دچار شکاف شد.

باوجود درمان‌های صورت گرفته، این بیمار بینایی چشم راست و چپ خود را به مدت دو سال از دست داد و تنها قادر به دیدن هاله و اشکال تاری بود.

پس از گذشت 14 سال، این بیمار تحت یک روش درمانی انقلابی برای بازیابی بینایی قرار گرفت و با انجام عمل جراحی در دسامبر 2012 میلادی حدود 40 درصد بینایی وی بازیابی شد.

روش درمانی OOKP شامل بازسازی یک چشم جدید با استفاده از لنز پلاستیکی کوچک و یکی از دندان های بیمار است.

لنز داخل یک سوراخ حفر شده از طریق دندان و بعدا درون چشم کار گذاشته می‌شود؛ تا زمانی که شبکیه دارای عملکرد طبیعی است، لنز قادر به فراهم کردن پنجره‌ای برای دیدن فرد است.

بدلیل اینکه دندان از خود بیمار گرفته شده است، بدن این پیوند را پس نمی‌زند.

این روش درمانی تنها برای انواع خاص نابینایی قابل استفاده بوده و در حال حاضر تنها توسط «کریستوفر لیو» جراح بیمارستان چشم پزشکی ساسکس در برایتون قابل انجام است.

پروفسور «لیو» تأکید می کند که روش درمانی OOKP تنها برای برخی از انواع خاص نابینایی از جمله بیماران دچار آسیب دیدگی شدید و برگشت ناپذیر قرنیه قابل استفاده است؛ این روش کاملا تضمین شده نیست، اما از درصد موفقیت بالایی برخوردار است.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات