عفونت هپاتیت ‏C‏ ریسک ایجاد سرطان دهان را افزایش میدهد

1395/06/17 772 بازدید چاپ

بر اساس نتایج بررسی های جدید منشتر شده در ژورنال National Cancer Institute شواهدی وجود دارد که نشان می دهد احتمال ابتلا به سرطان دهان در بیمارانی که مبتلا به HCV هستند دو برابر بیشتر از سایر افراد است حتی در حفره دهانی یا اوروفارنکس.

رئیس موسسه ملی سلامت دهان در بریتانیا می گوید: «این تحقیق بسیار اهمیت دارد و به مردم فرصت یادگیری در مورد ریکسهای ابتلا به HCV را میدهد، هرقدر بیشتر در مورد ارتباط دیگر بیماریها با سرطان دهان بدانیم شانس بیشتری برای تشخیص زودهنگام و نجات زندگی می یابیم، نکته کلیدی این است که تشخیص سرطان دهان در مراحل اولیه احتمال درمان آن را 50 تا 90 درصد افزایش میدهد.

HCV  علاوه براینکه ریسک سرطان دهان را افزایش میدهد، ارتباط تنگاتنگی با دیگر بیماریهای مربوط به سلامت دهان و دندان از جمله پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه دارد، زیرا بیماری HCV  باعث کاهش ترشح بزاق می شود. بزاق بسبب ویژگی آنتی باکتریالی که دارد به مبارزه با باکتری های دهان کمک می کند، بدون اینکه افزایشی در شانس ورود آلودگی به بدن ایجاد نماید.

سرطان دهان در انگستان در دهه گذشته 39% و از سال 1970 تا کنون 92% افزایش داشته است، که بنظر میرسد این افزایش بدلیل افزایش تعداد افراد مبتلا به هپاتیت C باشد. بیماران مبتلا به هپاتیت C باید اطمینان یابند که مراقبتهای تخصصی و مداوم دهان و دندان را دریافت میدارند تا به محض مشاهده ی علائم سرطان دهان فورا اقدام به مبارزه و درمان نمایند.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات