مجاورت با مواد شیمیایی موجود در پلاستیکها و سموم ‏کشاورزی می تواند دندانهای کودک شما را تضعیف نماید

1395/05/26 598 بازدید چاپ

تحقیقات جدید صورت گرفته نشان می دهد مواد شیمیایی موجود در پلاستیکها و سموم دفع آفت می تواند روی هورمون هایی که به رشد مینای دندان کمک می کنند تاثیر منفی داشته باشد.

اخلالگران درون ریز (Endocrine) مواد شیمیایی هستند که  با هورمون های پستانداران تداخل دارند. Bisphenol A  (BPA)  یکی از متداولترین آنهاستا که در مواردی از جمله بطری های نوشیدنی قابل بازیافت و ظرفهای نگهداری غذا یافت می شود. Vinclozolin  یک اخلالگر درون ریز دیگر است که متداولا در سموم دفع آفتی که در باغچه ها، زمین های گلف یا باغات استفاده می شود یافت می گردد. hypermineralisation  دندان مولار (MIH)  یک تاثیر پاتولوژیک است که روی 18% کودکانی که در سنین 6 تا 9 سال هستند تاثیر می گذارد، بصورتیکه مولارهای دائمی و دندانهای پیشین دارای لکه های حساسی شده که دردناک و مستعد پوسیدگی هستند. این لکه ها در مینای دندان یافت می شوند که خارجی ترین لایه دندان است و از دندان در مقابل آسیب فیزیکی و شیمیایی محافظت میکند. مینا بر خلاف استخوان قابلیت رشد مجدد ندارد و آسیب آن برگشت ناپذیر است.

در این مطالعه محققین آزمایشاتی روی موش ها انجام دادند و مشاهده کردند که قرار گرفتن در معرض BPA و vinclozolin  حالت ژن هایی را که مینرالیزه کردن مینای دندان را کنترل می کنند تغییر می دهد.

شکل گیری مینای دندان از 3 ماهه سوم بارداری شروع شده و تا 5 سالگی ادامه می یابد، بنابراین به حداقل رساندن در معرض قرار گیری اخلالگران درون ریز (Endocrine)  یکی از راههای مهم کاهش تضعیف مینای دندان می باشد.

مرجع خبر

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات