عفونتهای پنهان دندان ممکن است افراد را مستعد بیماریهای قلبی کند

1395/05/19 619 بازدید چاپ

عفونتهای پنهان ریشه ی دندان بسیار متداولند: از هر چهار فنلاندی، حداقل یک نفر از این عفونت پنهان رنج می برد. چنین عفونتهایی اغلب توسط عکسهای اشعه X شناسایی می شوند.

سندروم کرونر در میان بیمارانی که دندانشان نیاز به درمان ریشه دارد اما درمان خود را به تعویق انداخته اند 2.7 برابر بیشتر از بیمارانی است که این مشکل را ندارند.

عفونت ریشه ی دندان یا پریودنتیست اپریکال، یک واکنش تدافعی بدن در مقابل عفونت میکروبی در پالپ دندان است. پوسیدگی ها متداولترین علت عفونت نوک ریشه ی دندان هستند.

محققین همچنین در این مطالعه دریافتند که عفونتهای ریشه دندان با سطح بالای سرمهای آنتی بادی مربوط به باکتریهای متداول عامل چنین عفونتهایی مرتبط هستند. این مطالعه نشان می دهد که چنین عفونتهایی روی بخشهای دیگر بدن نیز تاثیر می گذارند. آنالیز آماری سن، جنسیت، سیگار کشیدن، دیابت نوع 2، شاخص جرم بدن، وضعیت لثه ها و تعداد دندانها را در نظر گرفته است.

بیماریهای قلبی عروقی عامل بیش از 30% مرگ و میرها در دنیاست که می توان با رژیم غذایی مناسب، کنترل وزن، ورزش و سیگار نکشیدن از آن پیشگیری نمود. علاوه بر اینها، روت کانال تراپی و رعایت بهداشت دهان و دندان از عواملی است که ریسک بیماریهای قلبی را کاهش میدهد، اما جهت اثبات این امر بررسی های بیشتری نیاز است.

مرجع خبر

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات