‏حضور باکتری های دهانی خاص ممکن است نشان دهنده ی ریسک سرطان پانکراس (لوزوالمعده) باشد

1395/03/30 710 بازدید چاپ

محققین دریافته اند که ریسک ابتلا به سرطان پانکراس مربوط به وجود باکتری ویژه ای در دهان است. آنها امیدوارند یافته هایشان بتواند در تشخیص زودهنگام و درمان این سرطان (که یکی از علل مرگ بر اثر سرطان هم در مردان و هم در زنان می باشد و  تنها در امریکا سالانه بیش از 40000 نفر بر اثر ابتلا به آن فوت می کنند) کمک نماید.

مطالعات دیگر نیز نشان می دهد که بیماران مبتلا به سرطان پانکراس مظنون به بیماریهای پریودنتال، پوسیدگی ها و بهداشت ضعیف دهان و دندان بوده اند. بنابراین، تیم تحقیقاتی بررسی هایی را در زمینه ارتباط بین ایجاد باکتری های عامل محرکه بیماریهای دهانی و متعاقب آن ایجاد سرطان پانکراس انجام داده اند.

محققین باکتری های موجود در نمونه دهان 361 زن و مرد مبتلا به این سرطان را با 371 نمونه غیر مبتلای همسن مقایسه نمودند. آنها دریافتند که زنان و مردانی که میکروبهای دهانی آنها شامل Porphyromonas gingivalis می باشد، که عامل اصلی بیماریهای پریودنتال است، 59 درصد بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به سرطان پانکراس هستند. همچنین افرادی با میکروب دهانی Aggregatibacter actinomycetemcomitans ، که مربوط به بیماریهای پریودنتیست است، حداقل 50% بیش از دیگران در معرض ریسک ابتلا به این سرطان هستند.

بر اساس یافته های این مطالعه، نخستین شواهد مستقیم تغییرات در میکروبهای دهانی در افراد مسن تر، مردان، سیگاریها و کسانیکه سابقه ی ابتلا به سرطان در خانواده شان را دارند، میتوانند علائم ریسک ابتلا به سرطان پانکراس باشد.

مرجع خبر

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات