‏بررسی تاثیرات مصرف سیگار الکترونیکی روی سلامت دهان و دندان

1395/03/30 531 بازدید چاپ

سیگارهای الکترونیکی، وسایل باتری خوری هستند که نیکوتین را در حالت آئورسل آزاد می کنند و در سالهای اخیر سهم بزرگی از بازار را بدست آورده اند، اما ایمنی آئورسل خارج شده از آن تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است. اخیرا محققین امریکا متوجه شده اند که مصرف این سیگار تاثیرات مغایری روی سلامت دهان و دندان فرد دارد.

بر اساس آخرین اطلاعات آماری در سال 2014، 12.6 درصد بزرگسالان امریکایی با مصرف سیگار الکترونیکی سعی در ترک سیگار کرده اند و در حال حاصل در حدود 3.7 درصد آنها از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند.

سیگار کشیدن یکی از فاکتورهای عمده ی ریسک بیماریهای پریودنتال، سرکوب سیستم ایمنی و اختلال بافت نرم و عملکرد سلولهای استخوانی محسوب می شود. محققین مطالعه خود را روی 120 نفر (شامل 40 غیر سیگاری، 40 سیگاری که بطور منظم سیگار میکشند ولی از سیگار الکترونیک استفاده نمی کنند و 40 فردی که از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند) انجام دادند و جهت بررسی تاثیر مصرف سیگار الکترونیکی روی دهان و دندان از یک مدل بافت سه بعدی استفاده نمودند.

 بر اساس نتایج این بررسی، نتیجه اولیه نشان می دهد که آئورسلهای حاصل از سیگار الکتورنیکی در محیط حفره دهانی اختلال ایجاد مینمایند. بررسی های بیشتر در این زمینه همچنان ادامه دارد.

مرجع خبر

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات