ترک عادت سیگار کشیدن برای سلامت بهتر دهان و دندان

1395/02/11 852 بازدید چاپ

مواد سرطان زای بسیاری داخل یک سیگار وجود دارند که می توانند تاثیرات مخربی روی  ظاهر دندانهای شما گذارند. زردی دندانها اغلب با سیگار کشیدن ارتباط دارد، اما زبان شما نیز در اثر سیگار کشیدن میتواند زرد شود. این فقط ظاهر دهان شما نیست که تحت تاثیر قرار می گیرد، بلکه سلامت دهانتان با هر پک زدن زیر سئوال می رود. سرطان دهان و دیگر بیماریهای مزمن بطور وسیعی مربوط به استفاده از تنباکو هستند. بیماری لثه و دیگر بیماریها نیز با سیگار کشیدن تشدید می شوند. برای خود کاری مطلوب انجام دهید: سیگار را ترک کنید!

سرطان دهان: بر اساس تحقیقات جامعه سرطان آمریکا، 90% افرادی که مبتلا به سرطان دهان شده اند، از نوعی از تنباکو استفاده کرده اند. آیا می دانستید که احتمال ابتلا به این سرطان در سیگاری ها 6 برابر احتمال آن در افراد غیر سیگاری است؟ به بیان ساده، هرچقدر بیشتر از تنباکو استفاده کنید، ریسک سرطان دهان در شما بیشتر میشود.

بیماری لثه: تنباکو فقط روی دندانهای شما تاثیر نمی گذارد، بلکه لثه های شما را نیز متاثر می سازد. 50% بیماریهای پریودنتال یا بیماریهای لثه به سیگار کشیدن مربوط هستند. این یک رقم نجومی است. تنباکوی ایمنی در دنیا وجود ندارد.  برای حفظ سلامت دهان و دندانتان راهکارهای زیر را انجام دهید:

  1. سیگار را ترک کنید: ترک سیگار بطور قابل ملاحظه ای مشکلات دهان و دندان شما را کاهش میدهد. هرچقدر زمان بیشتری سیگار نکشید، ریسکها عملا کاهش بیشتری می یابند.
  2. بطور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید: مراجعات دوره ای منظم به دندانپزشک سلامت دهان و دندان شما را بطور قابل ملاحظه ای بهبود می دهد. علائم سرطان دهان نیز در چنین ویزیتهایی خیلی زود شناسایی میشوند.
  3. تکنیکهای استفاده از نخ دندان و مسواک زدن صحیح را تمرین کنید. از آنجا که تنباکو مواد سرطان زای زیادی دارد، میتواند لثه های شما را برافروخته کند. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بطور مرتب، میتواند با سرطان دهان مبارزه کرده و به سلامت دهان و دندان شما کمک نماید.

هیچوقت برای ترک سیگار دیر نیست. زمانیکه از تنباکو استفاده می کنید سلامت دهان و دندانتان بطور جدی به مخاطره می افتد. پس با ترک سیگار و تنباکو سلامت دهان و دندان خود را حفظ کنید.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات