‏آیا یک قرص پروبیوتیک می تواند از پوسیدگی های دندانی جلوگیری نماید؟

1395/02/01 751 بازدید چاپ

برای حفظ سلامت دهان، سطح PH باید خنثی باشد. محیط بیش از حد اسیدی دهان می تواند منجر به پوسیدگی یا دیگر اختلالات شود. طبق مطالعات Medical News Today افرادی که با دهان باز می خواهند، در معرض ریسک بالاتری نسبت به پوسیدگی قرار دارند.

اسید دهان باعث می شود باکتری ها اسید بیشتری تولید کنند و در نتیجه پوسیدگی یا دیگر مشکلات دهان و دندان رخ دهد.

محققین دانشگاه فلوریدا دلیل بالا بودن PH در دهان را مورد بررسی قرار داده اند.

این تحقیق نشان میدهد  یک باکتری دگردیس شده وجود دارد که می تواند این  نوع باکتری را تحت کنترل خود درآورد و مسیر را برای استفاده از قرصهای پروبیوتیک هموار سازد.

باکتری های خوب برای مبارزه با باکتری های بد

همانطوری که پروبیوتیک ها برای سلامت بدن مفید هستند، استراتژی مشابهی می تواند برای دهان موثر باشد.  کشت این پروبیوتیک در یک کودک یا بزرگسال سالمی که در معرض ریسک پوسیدگی باشد (یکبار در کل دوره ی زندگی و یا یکبار در هفته) می تواند از پوسیدگی پیشگیری نماید.

این حقیقت که A12  با متابولیزه کردن آرجنین اسید دهان را خنثی می کند شناخته شده نبود. محققین همچنین دریافتند که A12 اغلب Streptococcus mutans را می کشد، که نوع ویژه ای از باکتری مضر است.

حتی زمانیکه A12 ، S. mutans  را نکشد، با اختلال فرایند باکتری های عامل بیماری را به عقب می راند. همچنین رشد A12 و S. mutans با یکدیگر  توانایی میکروبهای باکتری برای ایجاد بایوفیلم (پلاک دندان) را کاهش میدهد. در میانه ی راه محققین امیدوارند نمونه های بیشتری از A12 یافته و نحوه عملکرد آن در دهان انسان را بطور کامل تری بررسی نمایند.

رفرنس

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات