‏شیشه بایواکتیو ممکن است برای پرکردن دندان با ماندگاری بالا بکار رود

1394/11/17 748 بازدید چاپ

شما ممکن است فکر کنید کامپوزیتهای امروزی برای شما خوب هستند. اما بر اساس تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه اوراگون تقریبا تمامی پر کردگی ها در نهایت fail می شوند، گاهی اوقات طی 6 سال. به همین دلیل است که این تیم تحقیقاتی در جستجوی مواد پرکردگی با ماندگاری بالا هستند.  

اخیرا پر کردگی های کامپوزیت از ترکیبی از پلیمرها و پرکننده های گلس خنثی ساخته شده اند. هرچند بایواکتیو گلس بر خلاف نامش خنثی نیست. ترکیب اجزایی از جمله اکسید فسفروس، اکسید سیلیکون و اکسید کلسیم در آن، باکتریهایی را دفع می کند که عامل پوسیدگی دندان هستند. بطور ویژه تر، مشخص شده است که یونهای آزاد شده از کلسیم و فسفات یک تاثیر سمی روی باکتری دارند.

یکی از دلایل اصلی شکستن پرکردگی ها چیزی است که پوسیدگی ثانویه ی دندان نامیده می شود. این اتفاق زمانی رخ میدهد که باکتری فضای بین پرکردگی و دندان را پر میکندو منجر به پوسیدگی دندان از داخل بسمت بیرون می شود.

هر چند در تستهای آزمایشگاهی اخیر که از بررسی دندانهای مولار انسان حاصل شده است ی توان دریافت پرکردگی های حاوی گلس بایواکتیو بطور قابل ملاحظه ای در مقابل پوسیدگی های ثانویه مقاوم هستند.

خود گلس بحالت پودری است، که با پلیمرها ترکیب می شود و زمانیکه ست شد کامپوزیتی را تشکیل می دهد که بسیار سخت و محکم است. در واقع مشخص شده است که زمانیکه 15% وزن کامپوزیتها را گلس بایواکتیو تشکیل میدهد، ماده حاصله ویژگی های مکانیکی پیدا می کند که مشابه و یا حتی برتر از کامپوزیتهای متعارف دندانی است.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات