انگلیسی‌ها خودشان دندان خودشان را می‌کشند!

1393/08/21 841 بازدید چاپ

نتایج یک بررسی جدید در انگلیس نشان می‌دهد کاهش شمار دندانپزشکان دولتی و نرخ زیاد خدمات دندان‌پزشکی در بخش خصوصی در این کشور برخی از مردم را وادار کرده است که دست به اقداماتی غیرمعمول مانند کشیدن دندان‌های خودشان بزنند.
کشور انگلستان به خاطر تعرفه‌های بالای خدمات دندانپزشکی با یک چالش بزرگ در زمینه افت سلامت دهان و دندان اهالی کشور خود به تازگی مواجه شده است.

با عبارت دیگر کمبود دندانپزشکان در اختیار بخش عمومی باعث شده است که شمار زیادی از افراد مجبور شوند به بخش خصوصی مراجعه کنند: ۷۸ درصد بیماران بخش خصوصی گفته بودند که به خاطر پیدا نکردن دندانپزشک تحت پوشش «سرویس بهداشت ملی» (NHS) به بخش خصوصی مراجعه کرده‌اند و تنها ۱۵ درصد افراد این کار را به دلیل درمان بهتر انجام داده بودند.

شمار زیادی از مردم نیز به دلیل محدودیت مالی مجبور به خود درمانی شده‌اند.
بر اساس یک بررسی که روی ۵۰۰۰ بیمار در انگلیس انجام شده است، شش درصد از بیماران به خوددرمانی روی آورده بودند و از هر پنج ‌نفر این گروه یک نفر به علت هزینه بالا رفتن به دندانپزشکی را کنار گذاشته بودند.
برخی اعتراف کرده‌اند خودشان دندان‌های خود را می‌کشند و از روش‌هایی مانند بستن نخ به دستگیره در و بستن آن استفاده می‌کنند که روشی شایع در قرن‌های پیش بوده است. حتی یک فرد اعتراف کرده ۱۴ بار جداگانه از انبر دست برای کشیدن دندان‌هایش استفاده کرده است. برخی دیگر به جای مراجعه به سرویس‌های خصوصی درمان به چسباندن تاج شکسته دندانشان با چسب‌های قوی روی آورده‌اند.

البته دندانپزشکان نیز از این روند نگران هستند. ۵۸ درصد آن‌ها گفته بودند که قراردادهای با دندانپزشکان جدید که در سال گذشته به کار گرفته شدند، کیفیت مراقبت‌ها را بد‌تر کرده‌اند و ۸۴ درصد آن‌ها عقیده داشتند که نتوانسته‌اند دسترسی به مراقبت‌های دندانی را برای بیماران ساده‌تر کنند.

حدود ۴۵ درصد دندانپزشکان گفته‌اند که دیگر بیماران NHS را ویزیت نمی‌کنند و ۴۱ درصد آن‌ها گفته بودند فشار کاری «مفرطی» ‌دارند. ۲۹ درصد نیز گفتند که کلینیک آن‌ها در به کارگرفتن دندانپزشکان یا حفظ کردن آن‌ها دچار مشکل بوده‌اند.

به عقیده کار‌شناسان این یافته‌ها بیانگر کارکرد بسیار بد نظام‌ دندانپزشکی NHS در مورد بسیاری از بیماران است. کار‌شناسان حوزهٔ سلامت و مرکز اطلاعات مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی انگلستان مشهور به HSCIC هشدار می‌دهند در صورتیکه هزینه‌های دندانپزشکی کاهش نیابد علاوه بر افت شدید سلامت دهان و دندان اهالی این کشور دندانپزشکان زیادی با مشکل بی‌کاری مواجه خواهند شد.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات