استفاده از سلولهای بنیادی برای ایجاد دندان

1394/09/17 820 بازدید چاپ

محققین در تلاش برای ساخت دندان با استفاده از سلولهای بنیادی هستند. بدلیل هزینه بالای ایمپلنت و همچنین طولانی مدت بودن درمان ایمپلنت محققین به دنبال استفاده از سلولهای بنیادین برای جایگزینی دندانهای از دست رفته هستند.

بر اساس نتایج این مطالعه ممکن است طی 5 سال آینده استفاده از سلولهای بنیادین برای ساخت دندان آغاز گردد. رشد دندانهای جدید نیاز به دو سلول epithelial و mesenchymal دارد. برای شروع فرایند ایجاد دندان یک سلول باید پیغامی به سلول دیگر بفرستد. تحقیقات نشان می دهد که سلولهای epithelial توانایی واکنش به بافت لثه در طول جراحیهای روتین دندانپزشکی را دارد. اکنون هدف محققین یافتن منبعی از سلولهای mesenchymal است که همین کار را انجام خواهند داد.

سلولهای بنیادی در مغز  استخوان بزرگسالان انواع دیگری از بافتها را ایجاد می کند- اما فقط برای 24 ساعت. یافتن روشی جهت آگاهی یافتن از ویژگیهای سلولها برای رشد بافت و یافتن توانایی آنها در رشد دندان برای دوره های زمانی طولانی تر است.  

محققین تحقیقاتی را روی دندان کوسه و مار انجام داده اند، که همواره بعد از افتادن دندانشان دندان جدیدی جایگزین می شود. محققین امیدوارند بزودی بتوانند این فرایند را به مرحله اجرا درآورند.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات