یک نوع ضدعفونی کننده ی اوزون می تواند عفونتهای لثه را درمان نماید

1394/09/01 720 بازدید چاپ

یک مطالعه ی جدید در خصوص تاثیر نانوحبابهای اوزون روی دو باکتری اصلی که بیماریهای پریودنتال ایجاد میکنند انجام شده است. این ماده که تحت عنوان NBW3 شناخته می شود، برای تاثیر مضر بودن آن روی سلولهای دهان انسان بررسی شده است.

اطلاعات نشان میدهد که NBW3 می تواند پاتوژنهای پریودنتال را ظرف 30 ثانیه بکشد و یک تاثیر روی حیات بافتهای زنده بعد از 24 ساعت در معرض قرار گیری دارد. در نتیجه محققین اعلام کرده اند این ماده می تواند برای درمان بیماریهای پریودنتال استفاده شود، هر چند مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

معمولا نخستین گام در درمان بیماریهای لثه debridement مکانیکی میباشد. در مرحله بعدی مواد ضدعفونی کننده و آنتی بیوتیکها استفاده می شوند. مشکل این است که استفاده از آنتی بیوتیکها یک نکته ی منفی دارد که عبارت است از فعالیت ضدمیکروبی انتخابی که احتمال رشد باکتری و واکنش میزبان وجود دارد. استفاده ی موضعی از مواد ضدعفونی کننده گزینه ی ترجیحی در این زمینه می باشد.

اوزون بدلیل کارایی آن در مقابل باکتری، قارچ، تک یاختگان و ویروس ها  یک انتخاب دیگر است. آب اوزونه شده  بعد از اطمینان از قوی بودن آن باید در زمانی کمتر از 10 دقیقه استفاده شود. در این مطالعه، متد ویژه ای جهت اطمینان از اینکه آب اوزونه شده   قدرت کافی دارد در نظر گرفته شده است. چنین آبی می تواند توانایی اکسیده کردن خود را در صورتیکه دور از امواج ماورابنفش نگهداری شود، بیش از 6 ماه حفظ نماید.

در فاز بعدی این مطالعه تیم محققین در بررسی این امر خواهند بود که آیا می توانند تاثیرات منفی  NBW3 روی سلامتی را حذف کنند یا خیر؟

See more at: dental-news/gum-infections

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات