محافظ هوشمند دهان ‏

1394/08/28 715 بازدید چاپ

وسایل الکترونیکی در دهان شما؟ این ایده ی بدی نیست، برای نمونه اگر شما مستعد دندان قروچه یا بازیکن تیم فوتبال هستید. محققین دانشگاه فلوریدا یک محافظ دهان هوشمند را طراحی کرده اند که به سنسورهایی تجهیز شده است که می توان اپلیکیشن های پزشکی زیادی را روی آن نصب کرد.

دستیابی به محیط دهان راحت است. دستیابی به نشانگرهای بیویوژیکی نیز راحت است. بنابراین می توان با ادغام این دو مورد محافظهای دهان هوشمند را ایجاد کرد.

بسیاری از بیماران دندان شکسته یا لب پر شده  دارند و مستعد تشنج هستند. دندانپزشکان برای این بیماران محافظ دهان تجویز می کنند.

محققین این طرح می گویند بزاق نشانگرهای بیویوژیکی زیادی دارد که می توانند برای پایش و کنترل وضعیت بیمار مورد استفاده قرار گیرند و استفاده از این نشانگرها داخل دهان راحتتر از هر جای دیگریست. این سنسورها می توانند وضعیت فرد در شرایط مختلف را از روی بزاق وی تشخیص داده و با تنظیماتی به موبایل فرد یا پزشک وی ارسال نمایند.

هر چند استفاده از این سنسورها گارد دهان را مقداری ضخیم تر کرده اما محققین این روش معتقدند این وسیله همچنان راحت و قابل استفاده داخل دهان می باشد.

زمانیکه شما ورزش می کنید ضربان قلبتان افزایش یافته و رطوبت بسیار کم می شود. این یک علامت دهیدراته شدن است. اما بعد از ورزش ضربان قلب شما کم شده یا حرارت بدن شما زیاد می شود. این محافظهای دهان می توانند شتاب و فشار وارده به بدن را شناسایی نمدوه و به تشخیص صرع یا بیهوشی فرد قبل از وقوع کمک نمایند.

محققین می گویند این اختراع می تواند گام بزرگی در کمک به سلامتی افراد به ویژه ورزشکاران و افرادی که در خواب دچار دندان قروچه می شوند باشد. این طرح در حال حاضر مراحل آزمایشگاهی را می گذارند و محققین امیدوارند آن را بزودی روانه بازار کنند.

  See more at: Refrence

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات