تحقیقات نشان می دهد درمان بیماری لثه علائم پروستات را کاهش میدهد

1394/08/18 811 بازدید چاپ

گزارش محققین نشان می دهد درمان بیماری لثه علائم تورم پروستات را کاهش میدهد.

تحقیقات قبلی ارتباطی را بین بیماری لثه و پروستات نشان داده است.  این بیماری اختلالاتی را در دفع ادرار ایجاد می کند. این مطالعات نشان می دهد که اگر ما بیماری لثه را درمان کنیم، علائم بیماری پروستات بهبود یافته و کیفیت زندگی کسانیکه بیماری دارند بهبود می یابد.

یکی از محققین توضیح می دهد که بیماری لثه تنها روی دهان تاثیر نمی گذارد، بلکه باعث تورم در قسمتهای مختلف بدن می شود. در تحقیقات قبلی ارتباطی بین بیماری لثه و مرگ جنین، ورم مفاصل و بیماری قلبی یافت شده بود.

مطالعه جدید محققین روی پروستات

محققین 27 مرد، 21 ساله و بیشتر را مورد بررسی قرار دادند. هر یک از انها یک آزمایش بایوپسی داشتند که وجود تورم غدد پروستات را در آنها تایید می کرد، و یک ازمایش خون داشتند که سطح آنتی ژن ویژه PSA پروستات را در آنها نشان می داد (علائم ممکن تورم و سرطان)

از پرسش شوندگان در مورد علائم بیماری پروستات و کیفیت زندگی آنها سئوالاتی شد. محققین دریافتند که 21 نفر از 27 نفر تورمی نداشته یا تورم متوسطی دارند، اما در 15 نفر از آنها بایوپسی بدخیم داشتند.

هر یک از این مردان حداقل 18 دندان داشتند و علائم بیماری لثه از جمله تورم و خونریزی و/یا از دست دادن دندان بسبب مشکل عدم اتصال به استخوان در آنها بررسی گردید.

تمامی آنها بیماری لثه متوسط تا شدید داشتند که برای آن درمان دریافت کرده بودند. 4 تا 8 هفته پس از درمان آنها مجددا بررسی شدند و بهبود قابل ملاحظه ای در آنان مشاهده گدید. در طول درمان بیماری لثه، هیچ اقدامی جهت درمان پروستات روی آنها صورت نگرفت اما با این حال در 21 نفر از 27 نفر سطح PSA کاهش یافت. در کسانیکه میزان تورم در آنها بیشتر بود بهبود پروستات بیشتری حاصل شد. در 6 نفر هیچ تغییری مشاهده نگردید.

محققین امیدوارند درمان پریودنتال را بعنوان بخشی استاندارد از درمان پروستات  تصویب نمایند، هر چند امروزه ویزیت دندانپزشکی و درمان بیماریهای لثه به افراد مبتلا به پروستات و زنان باردار اکیدا توصیه می شود.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات