تحقیقات نشان می دهد ذرات ریز سیلیکا می تواند برای ترمیم دندانهای آسیب دیده بکار رود

1394/08/18 839 بازدید چاپ

محققین دانشگاه بیرمنگهام نشان داده اند که پوشش های نانو سیلیکا می تواند برای درمانهای ترمیمی دندانهای حساس و پیشگیری از شروع پوسیدگی دندان بکار روند.

این مطالعه نشان میدهد که ذرات میکرونی سیلیکا می توانند از طریق مجرای  عاج وارد دندان شده و اسیب دندانی را ترمیم نمایند. پروفسور دامسن والمس لی از دانشگاه بیرمنگهام چنین توضیح می دهد: «عاج دندان ما حفره های میکروسکوپی متعددی دارد  که به لوله هایی وارد می شوند که می توانند به عصب برسند. زمانیکه خارجی ترین مینای شما دچار نقص و ایجاد شکاف می شود، در معرض قرار گرفتن این لوله های قابل توجه است. اگر چیز سردی بخورید، می توانید حساسیت را در دندانهایتان احساس کنید زیرا این  لوله های کوچک مستقیما به عصب و بافت نرم دندان میرسند.

هدف استفاده از یک ماده ترمیمی با ذراتی فعال  جهت افزایش مقدار مواد معدنی هم در مینا و هم در عاج است است که مانند دانه به رشد بیشتر کمک می کنند.  

در تلاشهای قبلی از ترکیب کلسیم فلوراید، نانو کریستالهای هیدروکسی پاتیت و bioactive glass  استفاده شده بود اما در فاز عملی موفقیتی حاصل نشد. اما در ترکیب جدید موفقیت حاصل شده است.

پروفسور زو پیکرامنو گفت: این ذرات سیلیکا در رنجهای مختلفی از ابعاد موجود هستند (از نانومتر تا میکرون) بدون اینکه خواص خود را از دست بدهند. همین ویژگی این مواد را برای ذرات کلسیمی جهت ترمیم دندان . اجزا ضدمیکروبی برای حفاظت از آنها ایده آل می کند.

گام بعدی این تحقیق بهینه کردن پوشش و سپس بررسی کارایی این ذرات و بلاک کردن ارتباط با داخل دندان است. هدف نهایی این بررسی رهایی از درد دندان است.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات