‏چرا دندانهای دائمی انسانها پس از افتادن دوباره در نمی آید؟

1394/08/12 811 بازدید چاپ

دانشمندان با بررسی صدها ماهی رنگی از این نوع، در حال بررسی این موضوع هستند که حیوانات چگونه صدها دندان خود را در طول دوران زندگیشان حفظ می نمایند. با مطالعه بر روی ساختار دندانهای این نوع ماهی دانشمندان امیدوار هستند روزی بتوانند مکانیسم تشکیل مجدد دندان در انسان و سایر پستانداران را بیابند.

همچنین مطالعه روی دندان موشها نشان می دهد که ساختارها مسئول رشد دندانهای جدیدی هستند که ممکن است این فرایند تا زمان بزرگسالی در انسان باقی بماند.

در حدود 60% افراد در سراسر دنیا با گذر زمان و تا رسیدن به سن 60 سالگی تمامی دندانهای خود را از دست داده اند. این امر علاوه بر مشکلاتی که برای سلامت دهان و دندان افراد ایجاد می کند، می تواند بسبب ایجاد تغییر در عادات تغذیه ای فرد بدون دندان، عمر وی را نیز کوتاهتر نماید.

برای درک بهتر اینکه دندانها چگونه می توانند در انسان رشد کنند محققین ساختار دهان و دندان این نوع ماهی را مورد بررسی های دقیق قرار داده اند. بر خلاف انسان، ماهی ها زبان ندارند، بنابراین چشایی آنها با دندانهایشان ترکیب می شود.

در گام بعدی این بررسی، محققین در نظر دارند رابطه بین سن، شکل پذیری دندان و گسترش سیستم چشایی را دریابند تا بتوانند گامی رو به جلو در زمینه کشف این حقیقت مهم بردارند.

 

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات