ارتباط دهان و بدن

1394/08/09 710 بازدید چاپ

دانشمندان در جدیدترین پژوهش خود به این نتیجه رسیده اند که سلامت دهان شما در سلامت فیزیکی شما نقشی را ایفا می کند. به یافته ها دانشمندان و پژوهشگران در سالهای گذشته در این زمینه توجه نمایید:

  • بیماری لثه با احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی و سکته ارتباط دارد
  • مطالعات نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین بیماری قلبی و باکتریهای پریودنتال وجود دارد
  • درمان بیماری لثه ممکن است سطح فشار خون را در دیابت نوع 2 کمتر نماید
  • باکتری دهانی در بدن مادر باردار با تولد زودهنگام جنین ارتباط دارد
  • وجود بیماری لثه می تواند به پزشکان و دندانپزشکان در شناسایی افزایش ریسک بیماریهای قلبی-عروقی کمک نماید

سلامت دهان و دندان شما یک عامل مهم است و پیشگیری از بیماری لثه می تواند عاملی کلیدی در سالمتر بودن شما در آینده باشد. بنابراین، بهتر است بدانیم بیماری لثه چیست؟ بیماری لثه یک عفونت مزمن است که نوعا بدلیل بهداشت ضعیف دهان و دندان ایجاد می شود (برای مثال استفاده نکردن از نخ دندان، عدم مراجعات منظم دوره ای به دندانپزشک و ...). تصور اینکه وجود یک عفونت در لثه های شما بتواند چنین تاثیر ناراحت کننده ای بر ریه ها، استخوان ها، سطح قند خون و رشد جنین شما داشته باشد دشوار است، اما واقعیت دارد. حال سئوالی که مطرح می شود این است: چگونه؟

باکتری های ناشی از لثه های شما به چهار طریق روی بدن شما تاثیر منفی می گذارند:

  1. سیستم گردش خون: باکتری می تواند از طریق لثه ها وارد سیستم گردش خون شده و به دیگر بخشهای بدن برود. در نتیجه منجر به عفونتهای ثانویه یا کمک به پیشرفت بیماری بشود که اکنون در بدن وجود دارد.
  2. سیستم ایمنی بدن: واکنش انفعالی بدن نسبت به بیماری لثه می تواند آغاز گر یک بیماری واکنشی باشد (بیماری قلبی، دیابت، ناراحتی کلیه) و منجر به تورم شرائن گردد
  3. سیستم تنفسی: باکتری ناشی از بیماری لثه به قطرات کوچک بزاقی که شما تنفس می کنید می چسبد . شما در هر دم و بازدم می توانید باکتری را استنشاق نمایید. این امر منجر به عفونتهای ریوی و مشکلات تنفسی می شود.

قند خون: بیماری لثه سطح فشار خون را افزایش می دهد و کنترل دیابت را دشوارتر می سازد.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات