راهکارهای پیشگیری از حساسیت دندان

1394/08/09 728 بازدید چاپ

حساسیت دندان یکی از علل عمده مراجعه افراد به دندانپزشک می باشد. این امر در نتیجه ی تحلیل لثه و در معرض قرار گرفتن ریشه های دندان رخ می دهد. لوله های کوچک موجود در ریشه دندان که مستقیما به عصب دندان وصل می شوند، به مواد محرکی از جمله آب سرد و گرم اجازه دسترسی به عصب را می دهند و منجر به درد می شوند. تجمیع چندین فاکتور منجر به تحلیل لثه می شود، شامل:

تکنیک مسواک زدن: مسواک زدن خشن و یا استفاده از مسواک زبر میتواند مینای دندان را از بین برده و لایه های حساس مینا را در معرض قرار دهد. مسواک زدن نا مناسب نیز می تواند به لثه ها آسیب رسانده و ریشه های دندان را در معرض قرار دهد.

ترک دندان: حتی ترکهای کوچک در مینای دندان می تواند با باکتری پر شود، پالپ را تحریک نماید و منجر به حساسیت دندان گردد.

کنگره ای شدن دندان: با گذر زمان دندان کنگره دار می تواند منجر به تحلیل مینا و شکستن های مویی شود.

بیماری لثه: بیماریهای لثه بافتهای لثه ای را کنار می زند و ریشه های دندان را در مقابل محرکه ها آسیب پذیر می کند.

سن: بیشترین حساسیت دندان در سنین بین 25 تا 30 سال رخ می دهد.

توصیه هایی برای داشتن دندانهای مقاوم تر:

محصولات بهداشتی دهان و دندان خود را عوض نمایید. از خمیر دندانهای ضد حساسیت و مسواک نرم استفاده نمایید. دهانشویه های فلورایده می توانند مینا را بازسازی کرده و حساسیت را فرو نشانند. مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان بصورت روزانه میتواند از بیماریهای لثه جلوگیری نموده و دندانپزشک شما نیز توصیه هایی از قبیل استفاده از محافظ دندان در شب برای افرادی که دندان قروچه می کنند می نماید. اگر همچنان از حساسیت دندان رنج می برید جهت تشخیص و درمان به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات