تاریخچه سفید کردن دندان

1394/08/04 830 بازدید چاپ

یونانیان باستان در رابطه با تکنیکهای زیبایی اطلاعات داشتند، و بنابراین مسلما به دنبال سفید کردن دندان بوده اند. در حدود 4000 سال قبل، آنها خمیری از سرکه و سنگ خارا برای سفید کردن دندان استفاده می کردند. این ترکیب با سایش دندان آن را سفیدتر می کرد. در آن زمان هر کس دندان سفید تری داشت نشان دهنده ثروتمندتر بودن وی بود.

هر چند این روش ممکن است به مزاق شما خوش نیاید، اما حداقل از روشی که رومیان باستان استفاده می کردند بهتر است. رومیان باستان برای سفید کردن دندان های خود از ادرار استفاده می کردند. خوشبختانه بعدها مردم دریافتند امونیاک موجود در ادرار است که موجب سفید شدن دندانها می شود و این کار منسوخ شد.

بعد از این زمانها، اصلاحات دندان به دست سلمانی ها افتاد. آنها در آن زمان خیلی اطلاعات دندانپزشکی نداشتند بنابراین اغلب مشکلات دندانی را با کشیدن آن رفع می کردند. آنها از ورقهای فلزی روی دندان و سپس بکارگیری نیتریک اسید برای جلوگیری از لک شدن فلز استفاده می کردند. نه تنها این فرایند بسیار دشوار بود، بلکه به مینا آسیب می رساند و دندان را مستعد پوسیدگی می ساخت.

بعد از سال 1980 دندانپزشکان تکنیک جدیدی را برای سفید کردن دندان بکار گرفتند. آنها از پروکسید هیدروژن استفاده کردند که علاوه بر درمان لثه موجب سفید کردن دندان نیز می شد. غالبها و ژلهایی بطور ویژه برای سفید کردن دندان بکار گرفته شدند و امروزه ما از روشهای ادرار و فایلهای فلزی به هیچ وجه استفاده نمی کنیم. شاید به همین دلیل است که امروزه سفید کردن دندان یکی از متداولترین درمانهای زیبایی دندانپزشکی است.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات