‏بدن سالم، لبخند سالم: چه نوع خوراکیهایی می توانند این کار را برای شما انجام دهند؟

1394/07/25 726 بازدید چاپ

شما می دانید که مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، و مراجعات دوره ای منظم به دندانپزشک منابع بزرگی در سلامت نگهداشتن دندان های شما دارند. اما آیا می دانید که رژیم غذایی شما تاثیر بزرگی در سلامت دهان و دندانتان دارد؟ بیایید کمی دقیق تر شویم. بسیاری از مردم نمی دانند که یک عنصر کلیدی در حفظ زیبایی لبخند شما و سلامت دهانتان مواد مغذی است. ویتامین ها و مواد معدنی که بدن شما را سالم نگاه می دارند برای دندانهای شما نیز مفید هستند. مواد غذایی زیر در این زمینه نقشی اساسی ایفا می کنند:

  • کلسیم و ویتامین D: مقدار مناسبی از کلسیم به موازات فسفر و منیزیم برای حفظ و نگهداشت ساختار دندانهای شما بسیار اهمیت دارد.  ویتامین D به جذب مواد معدنی در بدن کمک می کند بنابراین سطح مناسبی از هر دو ضروری است.
  • ویتامین A، C و B complex : اگر می خواهید از مینای دندان محافظت نمایید، ویتامین A ضروری است. کمبود این ویتامین در بدن می تواند مشکلاتی را از جمله بیماری لثه، رشد بیش از حد لثه ها، و ... ایجاد نماید. شما ممکن است ندانید، اما ویتامین C مسئول افزایش سلامتی و کارایی موئینگی رساندن اکسیژن و مواد مغذی به تمام بدن است. کمبود ویتامین C در بدن می تواند منجر به از دست دادن دندان، زخم های دهانی، و حتی خونریزی لثه ها شود. شما می توانید برای کاهش احتمال ترک و خونریزی لبها، زخمهای باز و زخمهای داخل و خارج دهان روی ویتامین B complex حساب کنید.
  • فلوراید: آب و خمیر دندانهای حاوی فلوراید منبع خوبی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است. فلوراید همراه با کلسیم و فسفر به قویتر شدن مینای دندان شما کمک می کند. سایر مواد معدنی که برای سلامت دهان و دندان مفیدند عبارتند از: روی، ید و پتاسیم. که همگی به مقدار کافی در مواد غذایی مناسب وجود دارند.

بنابراین اگر می خواهید دندانهای قوی و زیبا داشته باشید توجه ویژه ای به منبع تغذیه ای بدن خود داشته باشید. به یاد داشته باشید: اگر دندانهای خوبی دارید، نشان می دهد که بدن سلامتی نیز دارید!

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات