‏برای سلامت دهان و دندان خود میوه و سبزیجات بخورید

1394/07/21 731 بازدید چاپ

هر فردی می داند که رژیم غذایی و مواد مغذی برای سلامت عمومی دهان و دندان حیاتی هستند. حقیقت این است که سلامت دهان و دندان شما بستگی مستقیم به مواد مغذی که می خورید دارد، البته محدودیتهایی در مواد غذایی وجود دارد از جمله مواد غذایی حاوی شکر و مواد غذایی اسیدی. در مقابل غذاهایی هستند که برای دندان و لثه ها مفیدند از جمله میوه ها و سبزیجات. برخی از این مواد به شرح زیر میباشد:

  • مرکبات از جمله پرتقال، آناناس و گوجه فرنگی که سرشار از ویتامین C هستند که برای سلامت لثه های شما ضروری هستند. بدون ویتامین C کافی، لثه ها ممکن است خونریزی کنند که از اولین علائم بیماری لثه میباشد.
  • میوه های فیبر دار از جمله سیب، پرتقال، گلابی و هندوانه : زمانیکه شما میوه های فیبردار را می جوید، ترشح بزاق افزایش می تواند که می تواند باکتریهای مضر دهان و لثه را از بین ببرد.
  • سبزیجات سفت دندانها را قویتر می کنند: خوردن سبزیجات سفت و ریشه دار از جمله هویج و کرفس بدن شما را منبعی خوب از بتا کاروتین می کند.
  • پیاز: پیاز برای سلامت دهان شما عالی است زیرا حاوی اجزا آنتی باکتریال گوگرد دار می باشد که به کشتن باکتریهایی که منجر به پوسیدگی دندان می شوند کمک می کند. اثر قویتر پیاز زمانی است که آن را خام و تازه میخورید، البته مسواک کردن یا شستن دهان با دهانشویه بعد از خوردن پیاز را فراموش نکنید!

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات