روشهای درمان دندان در دوران باستان

1394/07/21 800 بازدید چاپ

دندان درد و درمان آن، قدمتی بسیار طولانی دارد. در واقع، محققین شواهدی از مته زدن دندان کشف کرده اند که به بیش از 9000 سال قبل برمی گردد. به نظر می رسد برخی از اقدامات صورت گرفته قرار دادن نیزه روی دندان و مته زدن دندان برای برداشتن پوسیدگی بوده است. خبر خوب این است که این کار با نهایت دقت انجام می شده است و در حدود یک دقیقه زمان می برده است. خبر بد این است که این کار بدون بی حسی صورت می گرفته است.

کرمهای دندان شیطان هستند!

این عقیده در گذشته وجود داشته است که پوسیدگی بدلیل وجود کرمهایی که دندان را سوراخ می کنند و داخل آن وول میخورند ایجاد می شود. نخستین مراجع وجود کرمهای دندان به 5000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. حتی تا قرن 18 افراد فکر می کردند انچه باعث درد دندان می شود کرم است.

برخی از دندانپزشکان باستان عصب دندان را با کرم اشتباه می گرفتند و آن را از دندان خارج می کردند. این کار همان ورژن قدیمی روت کانال تراپی (عصب کشی دندان) است.

رومیان باستان برای درمان درد دندان پیشنهاد می کردند یک قورباغه را زیر نور ماه کامل گرفته، آن را داخل دهان گذاشته و بگویید ای دندان درد خارج شو! در برخی از فرهنگهای باستان دزدیدن دندان اجساد برای از بین بردن تلسم دندان درد توصیه میشد. سایر روشهای درمان دندان درد در باستان به شرح زیر می باشد:

  • مصریان باستان از طلسم های جادویی استفاده می کردند
  • مردم شیلی فلفل داغ روی دندان می گذاشتند
  • رومیان باستان از بخور یک دهانشویه داغ استفاده می کردند
  • مردم قرون وسطی از سحر و جادو استفاده می کردند
  • مردم تالمود نوشیدن آب میوه شور را توصیه می کردند

امروزه دندانپزشکان می دانند که علت درد دندان پوسیدگی و عفونت باکتریایی است. اغلب دندان دردها با درمان ریشه حل میشوند. و خوشبختانه امروزه داروهای بی حسی و بی هوشی باعث شده است که هنگام درمانت هیچ دردی را احساس نکنیم!

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات