سیگاریها در معرض ریسک از دست دادن دندان هستند

1394/07/21 753 بازدید چاپ

یافته ها نشان می دهد که احتمال از دست دادن دندان در مردان سیگاری 3.6 برابر مردان غیر سیگاری، و در زنان سیگاری 2.5 برابر زنان غیر سیگاری است. این تحقیق حاصل بررسی طولانی مدت پژوهشگران در دانشگاه آلمان می باشد.

از دست دادن دندان یکی از مشکلات سلامت عمومی در تمام دنیا محسوب می شود. در ایالت متحده 15% افراد 75-64 سال و بیش از 30% افراد بالای 75 سال بی دندان هستند (تمامی دندانهای طبیعی خود را از دست داده اند). آمار بی دندانی در دنیا برای سنین 75-64 سال نزدیک به 30% است.

از دست دادن دندان در نتیجه پوسیدگی های دندانی یا بیماریهای پریودنتال مزمن رخ می دهد. ما میدانیم که سیگار کشیدن یک فاکتور ریسک مهم در بیماریهای پریودنتال است، بنابراین می توان استنتاج نمود که چرا از دست دادن دندان در افراد سیگاری بیشتر رخ می دهد.

سیگار کشیدن می تواند مانع از خونریزی لثه که یکی از علائم شایع بیماریهای پریودنتال است گردد. در نتیجه لثه های فرد سیگاری سالم تر از آنچه واقعا هستند نشان داده می شود.

پروفسور دایتریچ می گوید: متاسفانه سیگار کشیدن می تواند علائم بیماریهای پریودنتال را پنهان نماید، در نتیجه تا زمانی که دندان از دست نرود نمی توان متوجه مشکل شد. خبر خوب این است که ترک سیگار این ریسک را سریعا کاهش می دهد. در نهایت، فردی که قبلا سیگاری بوده و در حال حاضر ترک کرده است، ریسکی مشابه با افراد غیر سیگاری دارد، هر چند این فرایند حدودا 10 سال به طول می انجامد.

ارتباط بین سیگار کشیدن و از دست دادن دندان در جوانان قویتر از افراد مسن است. بعلاوه، نتایج به وضوح اثبات می کند که این امر به دوز استفاده ارتباط مستقیم دارد، افرادی که بیش از حد سیگار می کشند ریسک بالاتری نسبت به سایر افراد سیگاری دارند.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات