آیا میخواهید بدانید چند سال زندگی خواهید کرد؟ دندان هایتان را بشمارید.

1394/04/13 648 بازدید چاپ
این معمایی است که اکثر ما به آن فکر کرده ایم، حال این طور به نظر می رسد که ما یک قدم به جواب نزدیکتر شده ایم، تنها باید دندان هایمان را بشماریم.
تحقیق جدیدی در رابطه با از دست دادن دندان و مرگ آشکار ساخته است که تعداد دندان هایمان بر میزان طول عمر ما تاثیر گذار است. نتایج نشان داده است که افرادی که در سن 70 سالگی 20 دندان یا بیشتر دارند، نسبت به افرادای که کمتر از 20 دندان دارند از شانس نسبی بالاتری برای زندگی طولانی تر برخوردارند. 
به عقیده دکتر نایجل کارتر OBE رئیس اجرایی بهداشت موسسه خیریه سلامت دهان بریتانیا، سلامت دهان ما نشانه معتبری برای ارزیابی سلامت بدن ماست.
دکتر کارتر می گوید:" شاخص های سلامت جسمانی اعم از بیماری های لثه عمدتا با دامنه وسیعی از مشکلات سلامت عمومی مانند بیماری قلبی، سکته قلبی، سکته، دیابت، جنون و مشکلات دوران بارداری در ارتباط می باشد.
" بسیاری از بیماری های سلامت دهان ( به طور مثال بیماری لثه) کاملا قابل پیشگیری می باشند و از طریق بهداشت ضعیف دهان به وجود می آید. با مراقبت صحیح از دندان هایمان نه تنها دهان ما از تغییرات مثبت بهره مند خواهد شد، بلکه تمام بدن آن را احساس خواهد کرد."
کمی پیش از سال 1987 اولین مطالعه سلامت دندان بزرگسالان آشکار نمود که یک نفر از هر سه بریتانیایی (37%) فاقد دندان طبیعی بوده اند. در آن سال میانگین طول عمر 73 سال بوده است. امروزه کمتر از یک نفر از بیست نفر (6%) فاقد دندان طبیعی هستند، در حالی که طول عمر در حدود 81 سال افزایش پیدا کرده است.
" هیچ گاه فکردن کردن درباره ی اینکه چگونه از دهانمان مراقبت کنیم دیر نیست. اکنون با ایجاد تغییرات مثبت می توانیم در دوران پیری به کاهش زوال بهداشتمان کمک کنیم:
. دو بار مسواک زدن در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید
. کم کردن میزان مصرف غذاها و نوشیدنی های قند دار
. مراجعه منظم به دندان پزشک 
شانس ازدیاد مشکلات سلامت عمومی و بیماری های دیگر را کاهش داده و به همان میزان لبخندمان را زیباتر خواهد کرد."
این تحقیق در آخرین نسخه مجله انجمن دندانپزشکی و امراض مسری دهانی چاپ شده است. پیش از ارائه ارزیابی، جنسیت، شاخص توده بدنی (BMI)، تحصیلات، وضعیت استعمال دخانیات و سابقه بیماری مزمن شرکنندگان تماما ثبت شده و به حساب آورده شده است. 

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات