شکلات تلخ:‏‎ ‎خوراکی عالی برای دندان شما

1394/04/13 1338 بازدید چاپ

دندانپزشک می گوید شکلات بخورید؟ بله، درست است، شما درست خواندید.

مطالعات جدید به دست آمده از ژاپن، انگلیس وامریکا این واقعیت را نشان میدهد که شکلات نقش موثری در مبارزه با کرم خوردگی، پلاک و پوسیدگی دندان دارد. شکلات تلخ (راجع به شکلات شیرین شیری صحبت نمی کنیم) شکلات تلخ لایق شهرت بد خود به عنوان عامل کرم خوردگی نیست. در واقع حتی ممکن است در جلوگیری از ایجاد عامل کرم خوردگی، موثر هم باشد! و اینجاست که چالش آغازمی شود. (در مبارزه با کرم خوردگی ترکیبات موجود در کاکائو ممکن است از فلوراید موثرتر هم باشد.)

محققان پیش بینی کرده اند که ترکیبات یافت شده در کاکائو به نام CBH در آینده دردهان شویه ها و خمیردندان استفاده خواهد شد.

هنگامی که باکتری ها در دهان قند را به اسید تبدیل می کنند، کرم خوردگی دندان اتفاق می افتد که این خود منجر به خوردگی سطح دندان شده و درنهایت پوسیدگی را به دنبال خواهد داشت. ترکیبات موجود درپوسته ی دانه کاکائو علاوه بر اینکه خاصیت آنتی باکتریالی دارد، پلاک را نیز از بین می برد. این خاصیت سبب می شود تا دندانپزشک شما، نسبت به خوراکی های شیرین دیگری که شما را از آن بر حذرمیدارد، شکلات را به دلیل زیان کمتر توصیه کند. چرا که عوامل آنتی باکتریال موجود در دانه کاکائو میزان بالای قند آن را جبران میکند.

این مطالعه نشان می دهد که عصاره کاکائو در مبارزه با پوسیدگی بسیار موثرتر است. این خبر برای بسیاری افراد تکان دهنده است، ولی نه برای من. شخصا طرفدار قورت دادن فلوراید نیستم.

ترکیبات CBH، پودر کریستال سفیدی است که ساختار شیمیایی آن مشابه کافئین است که موجب سخت تر شدن مینای دندان می شود، در نتیجه مصرف کنندگان کمتر مستعد پوسیدگی دندان خواهند شد. این ترکیب ویژه در نمونه های حیوانی کارایی خود را به اثبات رسانده است، اما 2تا 4 سال دیگر طول خواهد کشید تا کارایی این محصول برای استفاده انسان به اثبات رسد و برای فروش (در قالب خمیر دندان ها و دهان شویه ها) در دسترس عموم قرار می گیرد.

به هر حال، تا آن زمان، می توان با مصرف شکلات این ترکیبات را به کار گرفت. خوردن روزانه 3 تا 4 انس شکلات راه بسیار خوبی برای بهره مندی از این ترکیب شگفت آور و پایین آوردن احتمال پوسیدگی است. چه توصیه آسان و جالبی؛ کاکائو غذای خدایان نامیده می شده است، داروی مقوی غرایز جنسی و یک نوشیدنی با طعمی مدهوش کننده.

اکنون، پیش از نزدیک شدن به شکلات اسنیکرز، این توصیه ها را به خاطر داشته باشید: برای تاثیر درمانی بهتر بهتر است کاکائو را بجوید. این در نظر اکثریت ناخوشایند است.

انتخاب بهتر دوم، شکلات تلخ حاوی 6 تا 8 گرم قند در هر وعده می باشد - ترجیحا به صورت ارگانیک. در نظر داشته باشید که کاکائو غذایی با کالری بالاست، پس با توجه به آن میزان مصرف کالری خود را تنظیم کنید. شکلات خام حتی گزینه بهتری است، چرا که کمتر فرآوری شده و حاوی آنتی اکسیدان بیشتری است.

همه ی این کارها را برای دندان هایتان انجام دهید اما از فواید خلق وخو و جریان خون بهتر لذت ببرید! توسط یافته های اخیر این حقیقت که شکلات غذایی عالی ست تشدید شده است. 

شکلات دارای بیش از 300 ترکیب شیمیایی است که این ویژگی آن را به عنوان پیچیده ترین غذایی که می شناسیم، تبدیل کرده است. اینطور پیش بینی می کنم که در طول زمان ترکیبات جدید بسیار دیگری که برای انسان مفید است کشف خواهد شد و آن را به یک ماده ی مغذی پنج ستاره تبدیل خواهد کرد.

 

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات