روکش (کران) چیست؟

5047 بازدید چاپ

کران چیست؟

کران یک ماده مصنوعی است که روی بخش باقیمانده دندان آماده شده قرار گرفته و آن را قوی کرده و به دندان شکل طبیعی می دهد. کران گاهی اوقات تحت عنوان سرپوش (کلاهک) درست می شود.

چرا من به کران نیاز دارم؟

کران ها روش ایده آلی برای ترمیم دندانهایی هستند که شکسته شده و یا دچار پوسیدگی شده و دارای یک پرشدگی وسیع  هستند. یک کران برای دلایل دیگری نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد، برای مثال:

شما ممکن است یک پرشدگی تغییر رنگ داده شده داشته باشید و تمایل داشته باشید ظاهر دندان خود را بهبود دهید. 

کران از چه چیزی درست شده است؟

کرانها می توانند از مواد مختلفی ساخته شوند و برای این منظور مواد جدید همواره در حال معرفی هستند. در اینجا برخی از مواد ذیلا شرح داده شده است:

 پارسیلان برای فلز قیمتی یا غیر قیمتی: این چیزی است که اغلب کرانها از آن ساخته می شوند. یک فلز قیمتی یا غیر قیمتی بعنوان پایه بکار برده شده و پارسیلان بعنوان لایه رویی آن بکار می رود.

کرانهای پارسیلان: این کرانها بطور کامل از پارسیلان تهیه شده اند و به محکمی کران نیستند، اما بسیار طبیعی به نظر می رسند و اغلب در دندانهای جلویی مورد استفاده  قرار می گیرند.

کرانهای سرامیکی: این مواد مدرن عاری از فلز هستند. این نوع مواد قدرت کران را داشته و ظاهر یک کران پارسیلان را دارد. این نوع برای دندانهای  تمامی نواحی دهان مفید می باشد.

شیشه: این کرانها بسیار طبیعی به نظر رسیده و هم در دندانهای جلویی و هم عقبی بکار میروند. 

کرانهای آلیاژ طلا: طلا یکی از قدیمی ترین مواد پرکردن است. امروزه با فلزهای دیگر برای افزایش استحکام بکار می رود و پوشش ترمیمی سختی را ایجاد می کند. این کرانها در رنگهای نقره ای و طلایی وجود دارند.

آماده سازی کران

یک کران چگونه آماده می شود؟

دندانپزشک دندان را آماده خواهد نمود بنابراین شکل دندان برای کران ایده آل خواهد شد. این کار شامل برداشتن (تراش) درصد بالایی از سطح خارجی دندان می باشد و در عین حال سطح خارجی محکمتر را نگاه می دارند. مقدار دندان برداشته شده به همان میزان ضخامت کران خواهد بود. زمانیکه دندان شکل داده شد، دندانپزشک قالبی از دندان و یکی از فک دیگر تهیه خواهد نمود و احتمالا مسیری را که شما گاز می گیرید (دندانها روبروی هم قرار می گیرند) را مشخص خواهد نمود. سپس قالب همراه با جزئیات رنگ و دیگر اطلاعات مورد نیاز برای ساخت کران با لابراتور فرستاده خواهد شد.

پست کران چیست؟

اگر ریشه یک دندان پر شده باشد دندانپزشک ممکن است قبل از قرار دادن کران یک پست را قرار دهد. یک پست تکیه گاهی را ایجاد کرده و به استقرار کران در جای خود کمک می نماید. کران ضعیف شده ی دندان ممکن است بسته به سطح لثه کوتاهتر شود. پستهای فلزی از پیش آماده شده ی  ضدزنگی وجود دارند که دندانپزشک می تواند آ را مستقیما به کانال ریشه وصل کند، یا لابراتور می تواند یک پست سفارشی برای دقت فیت شدن شکل روت کانال آماده نماید. این روی روت کانال قرار داده شده و در جای خود سمنت می شود، و برای نصب کران آماده می شود. 

یک کران چه مدتی ماندگاری دارد؟

مراقبت شایسته و مناسب، کران ها سالهای سال ماندگاری خواهند داشت. دندانپزشک شما به شما خواهد گفت می توانید برای چه مدتی انتظار ماندگاری کران خود را داشته باشید.

مراقبت از کران

اینکه کران چه مدت ماندگاری دارد به نحوه مراقبت شما از آن بستگی دارد. خود کران نمی تواند پوسیده شود اما پوسیدگی می تواند از جایی که لبه های کران به دندان متصل میشود آغاز شود. بنابراین برای جلوگیری از پوسیدگی ناشی از کران تمیز نگهداشتن این ناحیه به همان میزان دندانهای طبیعی ضرورت دارد. مسواک زدن دو بار در روز هر بار به مدت دو دقیقه با خمیر دندان حاوی فلوراید و تمیز کردن بین دندانها با مسواک بین دندانی یا نخ دندان اهمیت دارد.

شما ممکن است یک پر کردگی در قسمت ریشه دندان داشته باشید که برای محافظت از دندان باقی مانده نیاز به یک کران داشته باشید.

یک کران ممکن است برای کمک به نگهداشتن یک بریج یا دندان مصنوعی در جای خود بکار رود.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات