بریجها و پارسیل

8313 بازدید چاپ

چرا  باید دندان از دست رفته را جایگزین نمود؟

ظاهر شما یک دلیل است. یک دلیل دیگر این است که فاصله ی ایجاد شده که نداشتن یک دندان ایجاد می کند که به معنی فشار بیشتر روی دندان روبروی آن است. یک فاصله همچنین می تواند روی قدرت جویدن شما تاثیر گذارد، زیرا دندانی که در کنار این فاصله قرار دارد می تواند بسمت فاصله خم شده و مسیر روی هم قرار گرفتن دندان بالایی و پایینی را تغییر دهد.

این امر همچنین می تواند منجر به گیر کردن غذا بین فاصله ها شود که منجر به پوسیدگی و بیماری لثه می شود.

دندان از دست رفته چگونه جایگزین می شود؟

این به تعداد دندانهای از دست رفته و تعداد آن در دهان بستگی دارد. وضعیت دندان دیگر نیز روی تصمیم شما تاثیر می گذارد. دو روش اصلی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته وجود دارد. نخستین روش حذف فاصله بین دندان یا دندانها می باشد- یک پارسیل. ئومین روش بریج ثابت است. یک بریج معمولا در جایی بکار می رود که دندان کمتری برای جایگزینی وجود دارد، یا زمانیکه دندان از دست رفته فقط در یک سمت دهان است.

پارسیل چیست؟

این یک صفحه با تعدادی دندان مصنوعی است. این صفحه ممکن است کاملا پلاستیکی یا ترکیبی از فلز و پلاستیک باشد. هر دو نوع گیره هایی دارند (کلسپ)، تا به پارسیل کمک کنند در دهان بماند. بسته به اینکه آنها کجا هستند برخی از این گیره ها ممکن است زمانیکه شما می خندید یا دهانتان را باز می کنید دیده شوند.

تفاوت میان پارسیل پلاستیکی و پارسیلی که قسمتی فلز دارد چیست؟

دندانهای پارسیل پلاستیکی ارزانتر هستند. اما صرفنظر از این موضوع که بدقت طراحی شده اند می توانند به دندانهای دائمی شما آسیب برسانند. شما همچنین می توانید دندانهای پلاستیکی انعطاف پذیر بگیرید. این دندانها به گیره نیاز ندارند زیرا با انعطاف پذیری که در مقابل دندانهای دائمی شما دارند در جای خود باقی می مانند.

پارسیل های فلزی معمولا از آلیاژی از کبالت و کروم تهیه شده اند و محکمتر هستند. آنها سبکتر بوده و می توانند با دندان باقیمانده نگهداشته شوند. هر چند پایه فلزی است، اما آنها پلاستیک به رنگ لثه و رنگ طبیعی دندان را دارند. اینها گرانتر از پارسیلهای پلاستیکی هستند.

چگونه می توان بهترین نوع پارسیل را انتخاب کرد؟

شما توسط دندانپزشک خود راهنمایی خواهید شد. او شرایط دندانهای باقیمانده شما می داند و قادر خواهد بود توصیه های مناسب را به شما ارائه دهد. در اغلب موارد پارسیل با پایه فلزای بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت.  

مراقبت

چگونه می توان از پارسیل مراقبت نمود؟

نقش کلی شما : مسواک زدن، شستن و مسواک زدن است. همواره پارسیل خود را زیر شیر آب یا با یک حوله خیس تمیز نمایید. دندانهای خود را برای حذف غذاهای باقیمانده در دندان قبل از آب کشیدن مسواک کنید. استفاده از یک تمیز کننده پارسیل گازدار به حذف لکه های سفت و احساس تازگی در دندان مصنوعی شما کمک خواهد نمود-همواره از دستورالعمل سازنده پیروی نمایید- سپس مجددا پارسیل خود را همانگونه که دندانهای خودتان را مسواک می زنید مسواک کنید، مراقب باشید خیلی محکم سایش ندهید زیرا باعث شیاری شدن سطح می شود. اغلب دندانپزشکان استفاده از یک مسواک کوچک یا متوسط یا مسواک مخصوص پارسیل و خمیردندان را توصیه می کنند. اطمینان یباید که کلیه سطوح پارسیل را تمیز کرده اید  از جمله سطوحی که در تماس با لثه هستند. این مخصوصا زمانی اهمیت دارد که شما از نوعی از ثابت کننده پارسیل استفاده می کنید.

اگر شما دچار لکه یا جرم سفت شده باید توسط دندانپزشک یا بهداشتکار تمیز شود. 

آیا باید پارسیل خود را شبها در بیاوریم؟

دندانپزشک شما ممکن است درآوردن پارسیل در طول شب را توصیه نماید تا به دهانتان فرصتی برای استراحت داده شود. اگر پارسیل خود را درآوردید قرار دادن آنها در آب برای جلوگیری از تاب برداشتن یا شکاف ضروری می باشد.

بریج

آیا همواره می توان یک بریج را جایگزین دندان از دست رفته نمود؟

بریج تنها در صورتی امکان پذیر است که شما دندانی به اندازه کافی قوی همراه با استخوان نگهدارنده مناسب  داشته باشید. دندانپزشک شما در انتخاب بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته کمک خواهد نمود.

بریج ها از چه چیزی درست شده اند؟

بریجها معمولا از پارسیلانهای محصور شده توسط فلز گرانبها درست شده اند. گاهی اوقات، از فلز غیر گرانقیمت در پایه برای استحکام بیشتر استفاده می شود. بریجهای جدیدی نیز وجود دارند که بطور کامل از نوع خاصی از پرسیلان محکم و قوی تهیه شده اند.

چگونه باید از بریج مراقبت نمود؟

شما باید برای جلوگیری از مشکلاتی از قبیل بوی بد دهان و بیماری لثه  بریج خود را هر روز تمیز نمایید. شما همچنین باید بریج خود را هر روز با برسهای مسواک تمیز کنید. دندانپزشک یا بهداشتکار شما چگونگی استفاده از سوزن بریج یا نخ ویژه را برای قسمتهایی که امکان دسترسی مسواک معمولی وجود ندارد به شما نشان خواهد داد. 

آیا می توان بریجی داشت که مستقیما بعد از افتادن یک دندان مورد استفاده قرار گیرد؟

در بسیاری از افراداز  بیش  6 ماه زمان می برد تا  لثه شان بعد از کشیدن دندان التیام یابد. این بدین معناست که شما ممکن است نیاز داشته باشید قبل از نصب دائم بریج بمدت 6 ماه از دندان موقت استفاده نمایید.

مطالب مرتبط


ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات