ترمیم دندان کودکان

2509 بازدید چاپ

پرکردن دندان کودکان

ترمیم دندانهای شیری

ترمیم دندانهای دائمی

 

پرکردن دندان کودکان

زمانیکه دندانپزشکان در رابطه با ترمیم یک دندان صحبت می کنند، منظورشان هرگونه احیا شکل و پایه اولیه دندان است. پر کردن و کران ها متداولترین روشهای این کار هستند.

دندانهای دائمی و شیری کودکان گاهی نیاز به ترمیم دارند. به چندین علت ممکن است به انجام این کار نیاز شود:

  • پوسیدگی
  • ضربه- یک دندان شکسته شده
  • رشد ناقص، بنابراین دندان ممکن است بسیار کوچک باشد یا بطور نامناسب شکل گرفته باشد
  • درمان ریشه (پالپوتومی یا روت کانال تراپی)
  • تغییر رنگ

 

ترمیم دندانهای شیری کودکان

شما ممکن است تصور کنید پر کردن یک دندان شیری ضروری نیست. چرا که در نهایت این دندان می افتد و دندان دائمی جایگزین آن می شود. اما دندانهای شیری به چند دلیل مهم هستند:

  • جویدن غذا
  • امکان صحبت کردن بصورت نرمال
  • نگهداری فضا برای دندانهای دائمی
  • راهنمایی دندانهای دائمی بسمت محل خود

همچنین، بیاد داشته باشید که پوسیدگی دندان یک عفونت است. اگر یک دندان شیری در حال پوسیده شدن است، این عفونت ممکن است به دندانهای دیگر انتقال یابد، از جمله دندانهای دائمی که در حال رشد هستند یا هم اکنون در آمده و در دهان هستند.

یک دندان شیریی می تواند با پر کردن یا کران ترمیم شود. اینکه از کدامیک از این دو استفاده شود به مقدار سالم بودن این دندان بستگی دارد.

احتمال استفاده از کران برای دندانهای شیری در صورتیکه مقدار پوسیدگی زیاد باشد بیشتر از احتمال استفاده از کران برای دندانهای دائمی است. این بدین علت است که دندانهای شیری کوچکتر هستند. همچنین دندانهای شیری لایه های نازکی از مینا (لایه خارجی) و عاج (لایه زیرین مینا)  دارند.

پر کردگی های بزرگ در دندانهای شیری به اندازه کرانها ماندگاری ندارند. روکش های فولادی ضد زنگ یکی از گزینه های کران برای دندانهای شیری هستند. یک دندان شیری با پر کردگی یا کران هنگامیکه زمان درآمدن دندان دائمی فرا برسد می افتد.

ترمیم دندانهای دائمی کودکان

دندانهای دائمی کودکان عموما به همان روش دندانهای دائمی بزرگسالان پر می شوند. تهیه کران، هرچند، گاهی اوقات تا حدی متفاوت است.

تا 10 سالگی، یک دندان دائمی عقبی که به کران نیاز دارد نوعا با یک کران فولادی ضدزنگ پیش ساخته پر می شود. برخی از دندانپزشکان از کرانهای زیرکونیا استفاده می کنند (که هم رنگ دندان هستند). این نوع از کرانها می توانند در یک جلسه نصب شوند. کرانهای بزرگسالان معمولا به دو جلسه نیاز دارد.

مطالب مرتبط


ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات