‏مصرف برخی از داروها منجر به پوسیدگی دندان می شوند

1393/11/07 616 بازدید چاپ

بهتر است مراقب داروهایی که استفاده می کنید باشید. اطلاعات جدید نشان میدهد که مصرف برخی از داروها مشکلاتی را برای دندان ایجاد می کنند. اسپری های آسم که برای بیماران مبتلا به آسم مورد استفاده قرار می گیرند تاثیراتی منفی روی فرد دارد. مطالعه ای که اخیرا توسط محققین استرالیایی و اسکاندیناوی انجام شده است نشان می دهد که اسپری های آسم ریسک پوسیدگی دندان را افزایش می دهند.

اسپری هایی که همراه با پودر هستند بدتر از نوع معمولی آن هستند چرا که پودر آن ممکن است برای مدتی در دهان باقی بماند. به همین علت توصیه می شود افرادی که از اسپری های آسم استفاده می کنند بهداشت دهان و دندان خود را بخوبی را رعایت نمایند.  همچنین شستن دهان با آب پس از استفاده از اسپری ضروری می باشد.

برخی از آنتی بیوتیکها نیز روی دهان تاثیر سوء دارند. داروهایی از جمله تتراسایکلین می توانند روی دندان تغییر رنگ یا لکه ایجاد نمایند.

مصرف برخی از آنتی بیوتیکها نیز موجب برفک دهان می شود. استفاده بیش از حد از دهانشویه ها نیز همین تاثیر را دارد و ممکن است در دهان برفک ایجاد شود.

مصرف بسیاری از آنتی هیستامین های تب بر باعث خشکی دهان می شود. خشکی دهان یکی از تاثیرات جانبی آنتی هیستامین هاست. در نتیجه ی خشکی دهان، بلعیدن دشوار تر شده و زدودن باکتری ها و ذرات غذایی که به دهان چسبیده اند دشوارتر می شود. در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان یا بیماری لثه بیشتر می شود.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات