اهمیت دندانهای شیری

1396/11/01 355 بازدید چاپ

دندانهای شیری موقت هستند اما اهمیت زیادی در عملکرد جویدن و خوردن دارند. چند مورد از کارکرد دندانهای شیری عبارتند از:

  • حفظ فضا برای دندانهای دائمی و کمک به جاگیری صحیح آن
  • کمک به صحبت کردن عادی
  • کمک به رشد نرمال استخوان های فک و عضلات صورت
  • زیبایی ظاهری
  • ایجاد عادات خوب مسواک و نخ دندان

اغلب کودکان در 3 سالگی 20 دندان شیری دارند. به محض درآمدن دندان شیری، پوسیدگی میتواند رخ دهد. بنابراین از زمانیکه دندانهای کودک شروع به درآمدن میکند باید تمیز کردن دندانهای او را شروع کرد. اگر از پستانک برای کودکتان استفاده میکنید هرگز آن را در شکر یا عسل فرو نبرید.

دندانهای شیری فضایی را برای دندانهای دائمی حفظ میکنند، اگر دندان شیری زود بیفتد دکتر از فضانگهدار برای کودک استفاده میکند.

مصرف میوه و سبزیجات به پیشگیری از سرطان دهان کمک میکند

بر اساس جدیدترین مطالعات صورت گرفته، متخصصین سلامت دهان و دندان با آموزش استراتژی های پیشگیری از سرطان دهان از جمله خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات میتوانند نقش مهمی در پیش گیری از سرطان دهان ایفا کنند.

شواهد بدست آمده نشان میدهد داشتن یک رژیم غذایی مملو از میوه و سبزیجات، رژیم گیاهی و مصرف کم گوشت، بویژه گوشت های پروسس شده ریسک ابتلا به سرطان دهان را کاهش میدهد. محققین 5 سال است در این زمینه تحقیق میکنند و شواهد محکم و مستدلی مبنی بر ارتباط مصرف میوه و سبزیجات و کاهش ریسک سرطان دهان وجود دارد. ویتامین C و E خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و میتوانند باکاهش قرارگیری در معرض رادیکال های آزاد اکسیژن از آسیب DNA جلوگیری نمایند. Terpenes که گروهی از مواد است و در میوه های خاصی از جمله مرکبات یافت می شود میتواند روی سیکل پیشرفت چرخه و ایجاد آپوپتوزیس تاثیر گذارد.

میوه هایی مقدار زیادی اسید زنده دارند، (از جمله گل کام و بروکلی و انواع توت ها) نیز بسیار کمک کننده هستند. تحقیقات تکمیلی در این رابطه همچنان ادامه دارد.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات