ارتباط بین بیماری پریودنتال و سرطان مری

1396/10/17 309 بازدید چاپ

آنالیز باکتری های موجود در دهان نشان داده است برخی از انواع باکتری هایی که  منجر به بیماریهای پریودنتال می شوند با افزایش ریسک سرطان مری در ارتباط هستند.  به این دلیل که این بیماری تا زمانیکه به مراحل پیشرفته نرسد کشف نمی شود نرخ زنده ماندن پس از ابتلا      در یک دوره 5 ساله 15 تا 25 درصد است.

سرطان مری یک سرطان کشنده است و نیاز فوری به راههای جدید پیشگیری، طبقه بندی ریسک، و تشخیص زودهنگام دارد.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که بیماریهای پریودنتال با چند نوع سرطان ارتباط دارند، از جمله سرطان سر و گردن و دهان.

یک فالوآپ و بررسی روی 106 فرد مبتلا به سرطان مری انجام شد، و آب دهان این افراد با آب دهان افراد سالم مقایسه گردید که در نتیجه آن محققین دریافتند نوع خاصی از باکتری با ریسک بالای سرطان مری ارتباط دارد. برای مثال سطح بالاتری از باکتری Tannerella forsythia ریسک EAC را 21% افزایش میدهد. برای مثال سطح بالاتری از باکتری Porphyromonas gingivalis ریسک ESCC را 21% افزایش میدهد.هر دو باکتری ذکر شده با بیماریهای لثه در ارتباط هستند.

همچنین این مطالعه نشان میدهد تعداد کمتری از برخی انواع باکتریهای دهانی ریکس سرطان مری را کمتر میکند. برای مثال باکتری Neisseria ریسک EAC را کم میکند. این مطالعه تایید میکند که بهداشت خوب دهان و دندان از جمله مسواک زدن منظم و ویزیت های منظم دندانپزشکی، روش مناسبی برای مقابله با بیماریهای پریودنتال و بیماریهای مرتبط با آن هستند.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات