‏پر کردن دندان با الماسهای نانو

1394/08/11 761 بازدید چاپ

طلا، نقره و پرسیلان از جمله مواد متعددی هستند که دندانپزشکان برای پر کردن دندان از آن استفاده می کنند، بزودی الماسها – در معیاس میکرو و بسیار ریز- نیز به این لیست اضافه خواهند شد. دانشمندان مواد جدیدی را بنام نانو دیاموندها کشف کرده اند که پتانسیل بهبود درمان ریشه های فعلی را دارد و به پیشگیری از عفونت آینده کمک خواهد نمود.

هر ساله میلیون ها امریکایی برای از بین بردن پالپ عفونی شده عصب کشی می کنند، اکنون دندانپزشکان برای پر کردن فضای خالی شده بعد از درآوردن پالپ از ماده ای بنام گوتا پرچا استفاده می کنند. هر چند در برخی از موارد ممکن است دندان بیمار مجددا عفونی شود و نیاز به درمان مجدد داشته باشد. برای پیشگیری از این رخداد دانشمندان مواد پر کننده ای را بنام نانو دیاموند کشف کرده اند که بسیار مقاوم بوده و می توانند با اجزا  داروهای ضدمیکروب سازگار شوند لذا پژوهشگران این تحقیق تصمیم گرفته اند روت کانال تراپی (درمان ریشه) را  با این روش انجام دهند.

این تیم تحقیقاتی نانودیاموندها، گوتا پرچا و آموکسی سیلین را با یکدیگر ترکیب نموده و ماده ی آنتی بیوتیک با طیف وسیعی را ابداع کرده اند. نتایج آزمایشگاهی این پژوهش نتیجه ای به مراتب قوی تر از گوتا پرچا نشان داده و  در کشتن باکتری Staphylococcus (که در کنترل عفونت مجدد نقش دارد) موثر تر عمل کرده است. دندانپزشکان بزودی این ماده را در مراکز درمانی آزمایش خواهند نمود.

ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات