بیماری کلیوی و بهداشت دهان و دندان

2975 بازدید چاپ

بیماری کلیوی

تاثیرات روی دهان و دندان در دندانپزشکی

افرادی که بیماری کلیوی دارند اغلب مشکلات سلامتی دیگری نیز دارند.

سیستم های ایمنی آنها اغلب در مخاطره است، بنابراین احتمال اینکه دچار عفونت شوند بیشتر است.

افرادی که مشکلات کلیوی دارند ممکن است ذائقه بدی در دهانشان داشته و دهانشان بوی بدی بدهد (تنفس بدبو)

این بدین دلیل رخ می دهد که کلیه نمی تواند اوره را از خون حذف نماید. اوره به آمونیاک شکسته می شود که یک بوی بدی دارد. همچنین تغییرات استخوانی نیز رخ می دهد زیرا بدن نمی تواند کلسیم را بدرستی جذب نماید. بنابراین، افرادی که بیماری کلیوی دارند در معرض ریسک از دست دادن بیماری فکهایشان هستند. دندانهای آنها سست شده و در نهایت می افتد.

بسیاری از نمادها و عوارض بیماری کلیه می تواند روی درمان دندان تاثیر می گذارند. اینها شامل:

بی اشتهایی (اختلال در خوردن)

کم خونی (یک اختلال خونی)

فشار خون بالا و بیماری قلبی

خشکی دهان

بیماری لثه (پریودنتال)، که منجر به سست شدن دندان و در نهایت از دست دادن دندان می شود

التهاب غدد بزاقی و دهان

خود بیماری کلیه منجر به برخی از این علائم می شود. دیگر علائم بدلیل داروهای مورد استفاده برای درمان این بیماریها بکار می روند.  

در دندانپزشکی

اگر دیالیز می کنید، شما و دندانپزشکتان باید برای درمانهای دندانپزشکی بعد از دیالیز برنامه داشته باشید. بدلیل شنت، ممکن است رقیق کننده خون مصرف کنید که ریسک خونریزی را افزایش می دهد. به همین دلیل دکتر شما ممکن است آنتی بیوتیکی را برای شما قبل از شروع درمان د ندانپزشکی تجویز نماید.

به کسی که فشار شما را می گیرد بگویید شانت دارید. کاف فشار خون نباید روی دستی که شانت دارد روی بازو قرار داده شود. فشار خون شما باید روی بازو یا ساق پا گرفته شود.

قبل از اینکه درمان را دریافت کنید، لیستی از داروهایی را که مصرف می کنید و دوز انها را به دندانپزشکتان ارائه دهید. دندانپزشک شما داروهایی را که شما مصرف می کنید در تجویز داروهای دیگر در نظر خواهد گرفت. برخی از داروها ممکن است کلیه را بدتر کنند. برخی از آنها ممکن است تا زمان دیالیز بعدی بدن را قوی تر کنند. بیماری کلیه می تواند روی تعداد گلبولهای خون شما تاثیر گذارد. یک کپی از جدیدترین آزمایش خون خود به دندانپزشکتان ارائه دهید.   

     

مطالب مرتبط


ارسال دیدگاه جدید

سوال از دندانپزشک
پاسخ سوالات شما

سوال از دندانپزشکپاسخ سوالات شما

پنل دندانپزشکان
ارزیابی خطر

پنل دندانپزشکانارزیابی خطر

آخرین سوالات